Fabrika üzere çalışan okulda haftalık 450 sunum soba amade hale geliyor

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 10 ilin etkilendiği depremler sonrası Küçükçekmece’birlikte mevcut Nahit Reze Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri, soba üretiyor. Yekpare malzemeleri kendileri tarafından alınan okluda depremzede vatandaşlar amacıyla haftalık 450 devam odun ve kömür sobası amade arkaç geliyor.

Pandemi döneminde 23 ayrı okula peçe istihsal makinesi yaparak bu makinelerle 50 milyon adet cerrahi maske üretimini sağlayıcı Küçükçekmece Nahit Reze Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi, deminden dahi Kahramanmaraş merkezli depremde etkilenen vatandaşlar için kolları sıvadı. Okuldaki mektepli ve öğretmenler, meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlar üzere soba üretimine başladı. Üretilen sobaların yekpare malzemeleri meslek yönetimi ve öğrenciler ile velilerin katkılarıyla alındı. Gece yarısına büyüklüğünde çalışan mektepli ve öğretmenler haftalık 450 modül soba üretiyor. Üretilen sobaların geçmiş bölümü depremzedelere gezmek için hafta sonu Küçükçekmece Kaymakamlığına konfirmasyon edilecek.

Dayanışma örneğinin gösterildiği okulda, soba üretiminde etkin öğrencilerin yemeklerini ise her periyot yegâne iye yaparak, destek sağlıyor.

10’uncu sınıf öğrencisi Medine Kerimova, “Ego burada sobaları bükme ya birlikte kaynakları gibi çoğu işi yapabiliyorum. Şu anda den 200’den aşkın soba ürettik. Bugün ya birlikte ferda onları göndereceğiz. O zamana kazar 400’e mail soba yapmış olacağız. Sabah 09.00’dan akşam 22.00’a büyüklüğünde çalışıyoruz. Burada hocalarımız, çıkışlı olan öğrenciler ve onların asıl alim arkadaşları kabilinden ayrımsız haddinden fazla can çalışıyor” dedi.

“Çevrim bağlantı ve el birliği günüdür”

Soba yapımında gönüllü yerine çalışan meslek öğrencisi Tayfun Yılmaz “Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum. 12’nci sınıf öğrencisiyim. Depremden etkilenen ablalarımıza, teyzelerimize ve arkadaşlarımıza ısınmaları için soba yapıyoruz. Zaman birlik ve muadele günüdür. Amacımız onlara bu yardımlarla destek olmak. Sobanın bükümü ve kaynağı toplamda 15 dakika sürüyor. Akşamları arkadaşlarda gelince burada 20 ile 35 birey çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Tığ burada ısınırken onların orada üşümesi zorumuza gitti”

Deprem bölgelerindeki vatandaşlar amacıyla soba yapmaya geldiğini tamlayan 12’nci sınıf öğrencisi Yasin Akkoyun “Depremdeki kardeşlerimize soba tahsis etmek amacıyla buradayız. Biz burada ısınırken onların orada üşümesi zorumuza gitti. Sabahın erken saatlerinden itibaren akşam ezanı 23.00’a kadar burada çalışıyoruz. Depremzede kardeşlerimize soba yazmak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Ben burada kaynakçıyım. Boruların yelek ve hayat işlemini yapıyorum” ifadelerini kullandı.

“Depremzede kardeşlerimize yardım etmek mutlu ediyor”

Soba yapımında kaynakçı olarak müteharrik mektepli Muhammed Salih Çortoğlu “Depremzede kardeşlerimiz için hocalarımızın önderliğinde soba yapıyoruz. Burada yapılan kısaca 450 şerha soba deprem bölgelerine gönderilecek. Ego burada sobanın ayakları ve bazı evlek bölgelerine cins yapıyorum. Depremzede kardeşlerimize yardım etmek bizim için çokça balaban aynı şereftir. Buraya fahri olarak geldik. Hocalarımızda bize alemdar oldular” diyerek belirtti.

Öğrencilere yapılan yemekleri seçme zaman aracıyla getiren ve iki kızı okulda öğrenci olan Ferişte Verimli “Okulumuzda soba yapımı ve moda tasarımında etkin öğrencilerimiz üzere bizde veliler yerine yemekler yapıyoruz. Aracımla aşındırmak işleyen sair velilerin yemeklerini alıp öğrencilere getiriyorum” şeklinde konuştu. – İSTANBUL

Share: