Ev sahiplerinden akılalmaz boşaltma oyunu

Sonuç dönemde kalan basamak karşılık ve kiralarına cebin yasal oranın üzerinde kira artışına ilişkin konuşan Bitiren Konfederasyonu Ülfet Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, “Eş sahipleri, erdemli icar getirisi ulaşmak amacıyla kiracılarını boşaltma etmeyi istiyorlar. Anlaşma vasıtasıyla edimsel kira artırımı yaptıramayan gayrimenkul sahipleri ilk halen kendilerinin kullandıkları hane yahut hisse senedi yerini satıp, sonradan ihtiyaç nedeni ile boşaltma davası açıyor” dedi.

Doğan, icar artırımı yapamadığı üzere konuta ihtiyaç dolayısıyla kiracısına tahliye davası açan ya birlikte açacağını söyleyen basamak sahiplerine cebin kiracıların hangi yasal haklarının olduğu için bilgi verdi.

“Para sahibinin gayrimenkulünü sattığı kanıtlanmalıdır “

Kiracıların haklarına ilişik bilgelik veren Doğan, “Servet sahipleri, Düyun Kanununa bakarak; 5 yılını doldurmamış kiracılara seçkin yıl TÜFE oranı üzerinde çoğalma yapamayacaklarını öğrendiler. Ancak buna rağmen müşabih sülale kiralarının artmış olması, nedeniyle daha efdal icar getirisi tedarik etmek için kiracılarını tahliye etmeyi istiyorlar. Itilaf aracılığıyla güncel icar artırımı yaptıramayan gayrimenkul sahipleri önceki halen kendilerinin kullandıkları ev yahut aksiyon yerini satıp, bilahare ihtiyaç nedeni ile boşaltma davası açıyor. İşte bu durumda müstecir, dünyalık sahibinin gayrimenkulünü yakın antlaşma evvel sattığını yargılamada kanıtlamalıdır.

Zira iş, aplikasyon ve doktrine göre: kişi oturduğu evi boşaltma davası açmadan ilk satmış yahut satılığa çıkarmışsa, kiralayanın ihtiyacının töz ve özden olmadığı kabul edilir. Antrparantez Düyun Kanunumuza bakarak gereksinimin asıl, özden ve mecburi olması aranmaktadır. Örneğin; kiralayan yahut oğlunun vakit kaybetmeden adaklı olması, dünyaevi hususunda herhangi bir adım atılmaması dünyaevi dolayısıyla ihtiyaç talebi adına yeterli görülmemektedir. Esasen bu konuda yetişkinler için iş yerine huy isteği kabul edilmemekte hemen çocukların okula gidiş gelişlerdeki zorlukları, ihtiyacın samimi olduğuna beyyine kabul etmekte, ünsiyet uzaklığı mahiyet ve istekle benzeri gerekseme namına görmemektedir. Eğer kiralayan evinsiz hazırda oturduğu konutun ödenti, mahrukat ve değişik giderlerini karşılamakta zorlandığını, bundan muhit da kiralanana oldukça ihtiyaç duyduğunu tanıt ederse tahliye kararı verilmesi gerekmekte, fakat çok dirimsel elde etme amacı ile açılan boşaltma davası akseptans edilmemektedir.
Kiraya verenin tazminat ödemesi durumu oluşabilir”

Rıfat Mir kiralara yüzde 98 zam yaptı

 

Kira fiyatlarında rekor artış

 

Hazırlık alınmazsa icar fiyatı erişilemeyecek rakama ulaşacak

 

Share: