Eskişehir haberleri: Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ ev sahipliği ediyor

Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ ocak sahipliği ediyor

Denizlili antikacı Adnan Menderes Çağ: “Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı birlikte oralarda satıyorum”

Uşak Antika Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Ağabey: “Istekle yaptığımız amacıyla site site dolaşmaktan beğeni alıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’üstelik seçkin ayın ikinci haftasında kurulan yabansı pazarı nostalji tutkunlarının yanında ayrımlı illerden gelen ‘göçebe’ ibret satıcılarını ve koleksiyoncuları dahi ağırlıyor.

Eskişehir’birlikte gelenek haline gelen ve yıllardır değme ayın ikinci haftasında kurulan yabansı pazarı, değme yaştan gayritabii severi ağırlıyor. Sabahın er saatlerinde tezgahların önüne gelen nostalji tutkunları, abus pazarında adeta tarih yolculuğuna çıkıyor. Kültürel ve tarihi değeri bulunan eşyaların satışa çıkarıldığı pazara Eskişehirliler ciddi bandaj gösteriyor. Eskişehir’in yanında ayrımlı illerden bir nice satıcı ve derlemci de kentteki garip pazarında tezgah açıyor. ‘Göçebe antikacı’ olarak üstelik tanıdık satıcılar, site kent gezerek hem koleksiyonunu genişletiyor hem birlikte yanında getirdikleri antikaları alıcılara sunuyor.

“Denizli’den mevrut malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı da oralarda satıyorum”

Denizli’den gelerek Eskişehir Antika Pazarı’nda tezgah açan Adnan Menderes Dönüş farklı illerdeki pazarlara gittiğini belirterek, “Ben buraya Denizli’den geliyorum. Mezatlar, müzayedeler ve pazarları strateji ediyoruz. Evire Çevire aynı düzlem yaşatıyoruz. Ben bu işe servet ve pul koleksiyonuyla başladım. Sonrasında aldı başını gitti. Hoş ayrımsız iş ve tıpkısı zamanda topladığımız eşyalar adeta çağ kokuyor. Gençlerimize bile kaynak ediyoruz. Biz bunu çocukluğumuzdan beri bitmeme ettiriyoruz. Çıktı pazarlar amacıyla il dışına çıkmaya başladık. Eskişehir’e büyüklüğünde geldik. Rastgele hafta ayrımlı pazarlara gidiyorum. Ankara, Bursa, İzmir’bile pazarlara gidiyorum. Akşamları müzayedelere, sabahları pazarlara katılıyoruz. Buralarda hem satıyoruz hem alıyoruz. Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı bile oralarda satıyorum” şeklinde konuştu.

“Bayıla Bayıla yaptığımız için şehir şehir dolaşmaktan tabiat alıyoruz”

Çeltek’ta öğretim görevlisi olan ve tıpkısı zamanda garip tutkusu amacıyla ayrımlı illerdeki pazarlara giden Çeltek Antika Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Efe “Eskişehir pazarı güzelce. İnsanların antikaya ilgisi bunaltıcı. İç Ege bölgesindeki en dolgunca pazarlardan biri diyebiliriz. Biz Yardımcı’ta bile tıpkı çağ gayritabii pazarı kuruyoruz fakat buradaki ilginin daha bunaltıcı gördüm. Çocukluk dönemimde pul toplayarak başladım ve daha sonra özlük alanım de Halk Bilimi olduğu üzere ahali yazması kitaplar toplamaya başladım. Sonrasında de rabıta alanlarım çoğaldı ve bu işe girmeye değişmeyen verdim. Kısaca 11 yıldır da ibret işiyle aç namına uğraşıyorum. Bu bizim üzere esasen ayrımsız aksiyon değil bir heyecan, hobi. Isteyerek yaptığımız üzere, şehir kent dolaşmaktan tabiat alıyoruz. Antika pazarları elhak bir okuldur. Ürünlerin tarihi, ortalık değerleri, elimizdeki ürünlerin değerleri ve taşınabilir ekin varlıklarının kıymetini gayritabii pazarlarında öğreniyoruz” dedi.

Share: