ESIR Hazne Bakanı Yellen, G20’de Rus yetkilileri kasıt aldı

Hindistan’birlikte planlı G20 Maliye Bakanları ve Eşkal Bankası Başkanları Toplantısı’na katılan ABD Hazne Bakanı Janet Yellen, Acımasız yetkilileri amaç alarak, “Kremlin için çalışmanın onları Putin’in zulmüne yanlışlık ortağı yaptığını anlamalılar” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih başlattığı nehiy girişiminde 1 yıl geride kalırken, cenk gündemi Hindistan’da planlı Maliye Bakanları ve Dalan Bankası Başkanları Toplantısı’na mühür vurdu. ESIR Hazne Bakanı Janet Yellen, Zalim yetkililerin katıldığı bire bir oturumda “Ukrayna’ya alın planlı yasa dışı ve nahak savaşı” kınayarak, G20 ülkelerini Ukrayna’yı desteklemeye ve Moskova’nın nehiy girişimini çelmek üzere elan fazlasını yapmaya çağırdı. Zirveye katılan Acımasız yetkililere atıfla, “Kremlin için çalışmanın onları Putin’in zulmüne cürüm ortağı yaptığını anlamalılar” diyen Yellen, “Ukrayna’dahi yiten canların ve toptan kendisine sunulan zararın sorumluluğunu taşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Yellen, Rusya’nın besin ve enerjiyi zırh yerine kullanmasının sadece Ukrayna’yı değil, gelişmekte olan ülkeler başta almak amacıyla toptan ekonomiyi etkilediğini bile sözlerine ekledi.

Oturum aralarında Yellen ile ayrımsız araya gelen İngiltere Hazine Bakanı Jeremy Hunt dahi savaşı kınadı ve krizle başa geçmek için arsıulusal toplumla teşrikimesai zarfında çalıştıklarını söyledi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Ukrayna’ya değinmekten kaçınarak, “Tartışmalarınızın dünyanın sunu savunmasız insanlarına odaklanması gerektiğini tavsiye mektubu ediyorum” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomi masaya yatırılıyor

G20 ülkelerinin finans şeflerini ve form bankası başkanlarını tıpkı araya getiren yarına dek sürecek zirvede enflasyon, sayısal mal birimleri, Acun Bankası reformu ve iklim değişikliği kadar konuların masaya yatırılması bekleniyor. – YENİ DELHİ

Share: