“Eş Dişçilik” uygulaması uçman illerden Karabük’te başladı

Sağlık Bakanlığınca, füru amacıyla havari dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi için uçman illerden Karabük’te “Familya Diş Hekimliği” uygulaması başlatıldı.

İl Esenlik Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın 2023’te mutluluk genelinde hayata geçirmeyi planladığı uygulamanın, pilot memleket seçilen Eskişehir ve Kırşehir ile Karabük’te başladığı bildirildi.

Uygulama hakkında vukuf sunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uygulama ilimizde tahminî 28 bin çocuğumuzu kapsayacak şekilde planlandı. İlk etapta diyar genelinde 9 diş hekimimiz karı diş hekimi adına fariza yapacaklar. Uygulama kapsamında ilimizdeki 2-12 gözyaşı aralığındaki seçme çocuğa bir aile diş hekimi tanımlandı. Vatandaşlarımız çocuklarının ev diş hekimlerini e-Nabız ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebilirler. Önümüzdeki günlerde MHRS üzerinden randevu oluşturarak ev diş hekimini ziyaret edebilir; bu müzakere sonrası çocuklarının e-Nabız profili üzerinden geçersiz risk analizi sonucu, izlem periyodu ve yapılan havari ağız ve diş sağlığı uygulamaları ile ilgilendiren bilgilere ulaşabilirler.”

Açıklamada, bireye saf koruyucu uygulamaların asıl olacağı familya diş hekimliği sisteminde, çocuklara kavşak ve diş bakımı eğitimi vermeyi, tagaddi alışkanlıklarını tespit ederek önerilerde bulunmayı, florürlü diş macunu ile dişlerini tınlamalı adına fırçalamalarını sağlamayı ve süreli kendisine apotr ve inhibitör tedavilerin uygulanmasının amaçlandığı rapor edildi.

Share: