Erzurum’un yaylaları, şark ve güneydoğudan göçer aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki mera ile yaylaları, gün doğusu ve güneydoğu illerinden gelen göçebe ailelere sülale sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu kestirmece 3 bin rakımda bulunan Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri görüşme etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle dostça fail Memiş, çocuklara dahi oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un mera itibarıyla Türkiye’da koca bire bir potansiyele topluluk olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti yeğleme ettiğini aktardı.

Türkiye’nin tanınan tulum peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını rapor eden Memiş, “Kestirmece 100 yıldır burada göçerlik yapan kardeşlerimiz var. Otağ sistemi var ve burada 300 aşama bulunuyor. Güneş panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen süt ürünlerinden yapılan tulum peynirini tüm Türkiye tanıyor ve böyle birlikte tıpkısı melfuf değeri var.” dedi.

“Türkiye’bile merası yer çok olan devlet burası”

Memiş, Erzurum’un efsanevi sayısı bakımından nazik benzeri potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına can verdiğini dile getirdi.

Bölgede gayrimahdut bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda beslenen hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diyerek bahsettiği meydan Erzurum çünkü Türkiye’da merası bildirme fazla olan memleket bura.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Akaret de Türkiye’nin otlak varlığının yüzde 11’ine eş Erzurum’bile, kısaca 52 ayrımlı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını şehir dışından mevrut göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin eğin seviyede üretim yaptığına belen fail Akaret, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine baskı şartlarda ulama sunuyor. Elde ettikleri süt ürünleri özensiz kendisine işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan kadar iller özellikle atılmak için çokça sayıda ayrımlı şehirden gelen göçerleri kentimizde misafir ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: