Erzurum malumat! Başbuğ Orhan nida etti, Danimarka heyeti Erzurum’a geldi

Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan, Aziziye Belediye Reisi Muhammed Cevdet Orhan’ın davetlisi namına Erzurum’a geldi. Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ve Danimarka Enerji Ajansı uzmanları ile gelişigüzel Başkan Orhan’a mihman olan astronomi, Aziziye’deki erke yatırımlarına çevrik incelemelerin yanında Erzurum’un tarihi ve turistik mekanlarını birlikte gezecek.

Türkiye-Danimarka Stratejik Kesim İşbirliği ile hesaplı “Bol ve Bağan Karbonlu Isıtma ve Soğutma Projesi” çerçevesinde Aziziye Belediye Reisi Muhammed Cevdet Orhan’ın davetlisi yerine Erzurum’a gelen Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan’a, Danimarka Erke Ajansı Türkiye Topluluk Lideri Susana Adriana Paardekooper ve Beceri Bilirkişi Michele Rosa da haremlik ediyor. Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı Erke Verimliliği ve Belde Dairesi Başkanı Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli ile Planlama ve Denetleme Ofis Başkanı Dr. Bilal Düzgün ve Kadro Koordinatörü Belgit Güldibi’nin dahi bulunduğu astronomi, Erzurum temaslarına Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi ziyaretleriyle başladı.

Vilayet ve büyükşehir ziyareti

Erzurum Valisi Okay Memiş’i ziyaret eden Büyükelçi Annan, Türkiye ve Danimarka arasındaki sektörel işbirliğine ilgi çekti. Enerjinin artık tıpkı acun gündemi olduğunun altını çizen Annan, enerjiyi çokça daha değerli arkaç getiren başlıca faktörün ise, yenilenebilir ve sürdürülebilir olması olduğunu rapor etti. Vali Okay Memiş’ten Erzurum için bilgiler düz Annan ve beraberindeki kırtasiyeci ve uzman ekiple birlikte daha sonraları Büyükşehir Belediyesi’ni musahabe etti. Başkanvekili Fevzi Polat’a mihman olan heyete Büyükşehir Belediyesi’nin erke yatırımları hakkında bilgiler verildi.

Erke yatırımlarını görecekler

Erzurum temasları çerçevesinde Aziziye Belediyesi’nin Biokütle Enerji Destekli Jeotermal Domates Seraları ile Ruz Erke Santrallerini gezecek olan Büyükelçi Danny Annan ve beraberindeki astronomi, Büyükşehir Belediyesi’nin Atılmış Su Arıtma Tesisinde da incelemelerde bulunacak. Erzurum’un tarihi, turistik ve kültürel mekanlarının da gezdirileceği beceri heyetle şehre kazandırılabilecek eskimemiş erke ve sıtma yatırımları üzerine değerlendirmelerde bulunulacak.

Temaslar Danimarka’birlikte başlamıştı

Aziziye Belediye Reisi Muhammed Cevdet Orhan, Ağustos ayında Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı’nın davetlisi kendisine Danimarka’ya gitmiş ve burada Aarhus, Silkeborg, Odense, Holmegaard ve Kopenhag şehirlerindeki enerji yatırımlarını durumunda incelemişti. Başbuğ Orhan, Danimarka’daki beceri ziyaretlere Türkiye Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve tıpkı zamanda Denizli Büyükşehir Şehremini olan Osman Zolan’ın yanı sıra Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ile birlikte katılmıştı. Yenilenebilir erke ve sıtma alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında mevcut Danimarka’daki temaslarında Erzurum’un topluluk olduğu erke potansiyeline kalın gelişigüzel fırsatta aksan fail Başkan Orhan, Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Annan başta olmak amacıyla Danimarka Enerji Ajansı yetkilileri ile gelişigüzel Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı bürokratlarını Erzurum’a davet etmişti. – ERZURUM

Share: