Erzurum, Ardahan ve Ağrı’da İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki

Erzurum, Ardahan ve Ağrı’dahi, İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği uğrunda Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına reaksiyon gösterildi.

Erzurum’de sabahleyin namazı sonrası Lalapaşa Camisi bahçesinde benzeri araya gelen vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, “Kur’an’a uzanan yabancılar kırılsın”, “Zalimler amacıyla yaşa tamu”, “Mutekit zulme dal eğemez” şeklinde motto attı.

Tekbir getiren vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim’i yakma eylemini gerçekleştiren ile olaya müsaade verenlere reaksiyon gösterdi.

Grup adına matbuat açıklaması işleyen Genç Işyar-Sen İl Başkanı Güç Doğruca Ateşli, karanlığın ve cehaletin panzehrinin lacerem insanlığı aydınlığa çıkaran Kur’an olduğunu belirterek, ” Allah’ın kelamı Kur’an-ın tek faniye ihtiyacı yoktur. Cidden Allah mehabetli kitabında ‘Hiç kuruntu yok ki o Kur’an-ı tığ indirdik, onu koruyacak olan da biziz.’ ifadesiyle Kur’an’ın ilelebet bilgili olacağını bildirmiştir. Nedeniyle İslam düşmanları dinimize da kitabımıza dahi hiçbir beis veremezler.” diye niteleyerek konuştu.

“Benzeri tiksinme suçu olduğunu biliyoruz”

Kur’an-ı Kerim’e yapılacak hiçbir edepsizliğe alın sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Coşkun, “kendisini sanki el erki ve özgürlük havarisi olarak gören Avrupa ülkelerinin, Müslümanlara alın yapılan saldırılarda tek duyarlık gözetmediğini” aktardı.

Kur’an’ın yakılmasına cevaz verilmesini de bu provokasyonların bire bir parçası kendisine gördüklerini dile getiren Ateşin, şunları kaydetti:

“Mübarek olana saldırmanın tek şekilde bellek ve ifade özgürlüğü kisvesiyle örtülemeyeceğini, aksine bunun tıpkı nefret suçu olduğunu biliyoruz. Fakat rastgele nedense Müslümanların kutsalı söz konusu olduğunda bilcümle dünyanın, özellikle Batının zahir üç maymunu oynadığını de görüyoruz. Kur’an’a yapılacak temas nev saldırıya cebin savaşım edeceğiz.”

Programa, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, alım müdürleri ve siyasal parti temsilcileri üstelik katıldı.

Share: