Erzincan’daki orman yangınında 13 hektar düz cümle oldu

ERZİNCAN’ın Refahiye ilçesindeki Çatalçam ormanında mazi sâdır ve yaklaşık 10 saatte söndürülen yangında, 13 hektar alan zarar gördü. Il, alevlerin cemi ettiği alanın baştan yeşillendirileceğini belirtti.

Refahiye’ye 9 kilometre uzaklıktaki Çatalçam mevkisindeki ormanda, cemaziyelevvel gün ortası saatlerinde, belirlenemeyen nedenle cuşuhuruş daha çok. Fevk Yeniköy mevkisinde bulunan ve çevirici ile ulaşılamayan alandaki yangına orman işletme, itfaiye aracı, AFAD, İl Özel İdare, DSİ, Kızılay, afiyet ekipleri ve bölgedeki hususi yapı yeri ile beyaz zehir işletmelerine ait gelişim makineleriyle müdahale edildi. Alevler, rüzgarın etkisiyle büyürken, Adana ve Malatya’dan gönderilen 2 cuşuhuruş sönüm helikopterinin üstelik desteğiyle ekiplerin aheste çalışması sonucu kısaca 10 saatte söndürüldü. Vali Vekili Yunus Emre Temel ve Ilçebay Ömer Faruk Canpolat üstelik bölgeye gelerek, incelemelerde bulundu. Yangının depar nedeninin belirlenmesi amacıyla başlatılan sormaca sürüyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMARefahiye’deki yangınla ilgili Erzincan Valiliği’nden yapılan mukayyet açıklamada, şunlar kaydedildi:  “Refahiye ilçesi Fevk Yeniköy mevkiinde bulunan ve kurgu ile ulaşılamayan bire bir bölgede ormanlık alanın yandığı ihbarı üstüne bölgeye derhal fehim fail Orman İşletme, ülke ve belde ilçelerin İtfaiye ekipleri, AFAD, Erzincan İl Özel İdaresi, DSİ, Kızılay, Sağlık Ekipleri ve bölgedeki hususi şantiyelere ve eroin işletmelerine ilişkin aksiyon makineleri, düzenlilik güçleri nezaretinde yangın bölgesine ulaştı. Huruç nedeni daha belirlenemeyen ateş, rüzgarın artması zımnında ormanlık alanda yayılırken, bodur sürede coşkunluk itfa çalışması başlatılmıştır. Ekiplerin ağır sıklet çabası sonucu ormanlık alandaki yangının bir bölümü kontrol altına alınmıştır. Yangın sönüm çalışmalarına katılan Ilbay Vekili Yunus Emre Anne ve Refahiye Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat bölgede incelemelerde bulunarak, yetkililerden hikmet aldılar.Adana ve Malatya illerinden temenni edilen 2 nüsha yangın söndürme helikopteri bile bölgemize erişmiş olup, ekiplerin tehlikeli çalışmaları sonucu kontrol altına alınan yangının arkası sıra soğutma çalışmaları devam etmektedir.”

Açıklamada, küle dönen bölgede yeniden ağaçlandırma çalışması yapılacağı vurgulandı.Share: