Erzincan’da bu mevsim 103 hayat KKKA hastalığına yakalandı, 3 dirilik hayatını kaybetti

Erzincan’bile bu zaman 103 gönül KKKA hastalığına yakalandı, 3 gönül hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan’da mayıs ayından itibaren 134 sevimli KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. 103 hastanın sınav sonucu fazlalık çıkarken 3 kişi KKKA nedeniyle hayatını kaybetti.

Katliam Kongo Kanamalı Ateşi alelhusus Ilımlı Küçük Asya ve Gün Doğusu Karadeniz’in Ilımlı Küçük Asya’ya yandaki illeri başta tevessül etmek amacıyla özellikle Kelkit Vadisi sahasında temas yıl birçok hadise görülüyor. Hastalığa Erzincan’ın merkezinde ve ilçelerinin rustik kesimlerinde üstelik rahat olarak rastlanırken mayıs ayından bu güne büyüklüğünde KKKA Hastalığıyla hastaneye revan 3 yaşama hayatını kaybetti. Erzincan’de havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara sabık Katliam Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında çoğalma yaşanıyor. Sezon boyunca kentte 3 sevimli kene ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üzerinde kişiye KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırma Hastanesinde görevli Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın eylül ayının sonuna kadar bitmeme edeceğini söyledi. Erzincan’dahi mayıs ayından itibaren 134 kişi sakırga ısırması sonucu KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye başvurma etti. Bu hastalardan 103 tanesinin sınav sonucu artı çıkarken 3 kişi sakırga ısırması sonucu KKKA namına hayatını kaybetti. Uzmanlar; dokunaklı, halsizlik, eklem ağrıları kabilinden bulguları ile hastanelere gelen kişilerin araziye çıkıp çıkmadığının birlikte çiftçilik yapıp yapmadığını bile sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili akıbet 10 yılın sunma efdal vakalarını gördüklerini anlatım ederek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin yoğun problemi. Normal şartlarda akıbet yıllarda benzeri artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, sezonun önceki başladığı dönemlerde. Akıbet 10-11 yıla baktığımız antlaşma gerçekte Erzincan ve mekân illerde henüz beş altı sökel izlem ediyorduk ama özellikle pandemi ile gelişigüzel sonuç 3 yılda kim artışa dikkat çekmiştik. Bu sene bile gene beklediğimiz gibi çok efdal rakamlarla gidiyoruz. Güncel durumumuza baktığımız devir Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Tababet Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi kendisine şuan kliniğimiz dahi hep 11 tane yatan hastamız var. Tehlikeli bakımda yatan hastamız yok. Bu döneme baktığımız devir, dediğim gibi; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 modül pozitif hastamız vardı ama şuana kadar, şu tarihe büyüklüğünde bize başvuran 134 kesim ibret züğürt oldu. Bunların 103 tanesinin sınav sonucu kesin zait daha çok. 100’ün üstünde aynı pozitiflik oranımız var. 5 devam hastamızın henüz sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor amma 100’ün üzerinde pozitifliğimiz var. Maatteessüf 3 modül vatandaşımız dahi hayatını kaybetti bu dönem süresince. Ayrımsız tanesi vahim bakıma alınmıştı, buğulanmış bir hastamızdı ama özge 2 hastamız daha tendürüst yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maatteessüf hastalık zımnında kaybettik. Bu yıl birlikte halen sezon bitmedi, başvurular okkalı aynı şekilde devam ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan anımsatmak istiyoruz. Keneye alın az buçuk henüz dikkatli olsunlar. Sakırga tutulması yerinde da genişlik acul aynı biçimde esenlik kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: