Eroin Satıcılarının Kaçırdığından Şüphelenilen ve 2 Yıldır Bili Alınamayan Kurt Üzerine Icra Vekili Soylu’dan Cevap: “Soruşturmada Gizlilik Var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adıyaman’birlikte esrar satıcılarının kaçırdığından şüphelenilen ve kısaca iki yıldır haber alınamayan Mustafa Kurt karşı, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin soru önergesi konusunda, Kahta Sulh Ukubet Hakimliği’nin 12 Aile 2022 tarihli kararıyla anket için mahremiyet kararı bulunduğunu bildirdi. Ana Hatice Aldanmaz, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a “Cumhurbaşkanım, ego oğlumu istiyorum” diyerek çağrıda bulundu.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yaşayan Mustafa Aldanmaz’tan ailesi kısaca 2 yıldır fen alamıyor. Ocak Kahta Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na bile oğullarının zayi olduğunu bildirdi ve oğullarının mızrap satan şahıslar aracılığıyla kaçırılmış olabileceğini belirtti, ama elan serencam alamadılar.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere üstelik Kurt ile ilişik adına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle güzeşte yıl sonu önergesi verdi. Nazır Aristokrat ise önergeye verdiği yanıtta, Kurt’un kayıp olmasına ilgilendiren dosyada gizlilik bulunduğunu açıkladı. Soylu’nun yanıtı şöyle:

“Kaybolma olan nefer Mustafa Kurt için Kahta Cumhuriyet Altını Başsavcılığımızca 2021/313 basit sormaca başlatılmış olup, Kahta Barış Ukubet Hakimliğinin 12 Familya 2022 günlü ve 2022/ 32 değişik aksiyon sayılı kararı ile soruşturmaya ait gizlilik kararı verilmiştir.”

Temel Hatice Kurt, hem Kürtçe hem da Türki oğlunun bulunması için çağrı yaparak, “Oğlumu istiyorum. Ciğerimi herkes biliyor. Cumhurbaşkanım, ben oğlumu istiyorum” dedi. Baba Mehmet Kurt bile Cumhur Reisi Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu’ya seslenerek, “Benim çocuğum az daha Allah rızası amacıyla bana apotr olun. Ölüyse dahi sağsa de bana yardımcı olsunlar” diye konuştu.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Aldanmaz ailesinin mağduriyetini TBMM Genel Kurulu’nda birlikte gündeme getirdi. Tutdere, Aldanmaz ailesinin TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na da başvurduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı’na Kurt’un akıbeti üzerine izah yapma çağrısında bulundu.

Share: