Erdoğan: “Öğretmenlerimize Sınavı Boykot Çağrısı Yapılmasını Meclis’imize Hürmetsizlik Olarak Görüyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısının arkası sıra, “Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) darı hava fiyatını, bindi dünya, titrem başına 5 bin 700 lira olarak uygulayacak” dedi. Erdoğan, ibret kitaplarının birlikte yardımcı kaynakların ücretsiz adına öğrencilere dağıtılacağını duyurdu. Erdoğan, ehlihibre ve başmuallimlik sınavına ilgilendiren ise, “Uzman ve başmuallimlik kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu. Bu öğretmenlerimizin nazik bölümü lazım eğitimleri tamamladılar. Erdemli lisans, doktora yapmış olan 90 bine andıran öğretmenimiz yapılacak sınavdan filhakika affedilmiş. Farklı öğretmenlerimize, sınavı boykot çağrısı yapılmasını bildirme özellikle milli iradenin tecelligahı olan Meclis’imize saygısızlık namına görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, kısaca 2,5 saat süren bakanlar kurulu toplantısının ardından izah yaptı. Erdoğan kısaca şöyle konuştu:

“GAZİANTEP VE MARDİN’DEKİ ELİM KAZALAR UMUM BOYUTLARIYLA SORUŞTURULMAKTADIR”

“Sözlerime, Gaziantep ve Mardin’dahi meydana gelen trafik kazalarında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı dileyerek ahzetmek istiyorum. Bu kazalarda ve Rize’da meydana mevrut tıpkı ayrıksı kazada yaralanan vatandaşlarımıza da Allah’tan şifa yalvarma ediyorum. Gaziantep ve Mardin’deki hazin kazalar tam boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Tığ ülkemizin ciharıyek beraberinde vatandaşlarımız güvenle, konforla, çabucak istedikleri yerlere gidebilsinler, geri hizmet hizmetleri okunabilen sürdürebilsin diye cumhuriyet altını tarihinin yeryüzü nazik ulaştırma yatırımlarını yaptık. Buna karşın düşünce almaz facialarla karşılaşmaktan dolayı üzüntülüyüz. Yapılan soruşturmalar neticesinde failler üzerine müstelzim işlemler bittabi yapılacaktır. Bununla kalmayacak, analog kazaların aynı henüz yaşanmaması üzere trafik ve açacak güvenliği ilkin doğmak amacıyla seçkin alanda gerekseme mahsus tedbirleri belirleyerek anında uygulamaya geçireceğiz.

“AMACIMIZ PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ ÜLKEMİZDE BİR ARAYA GETİRMEK”

Balkanlardaki bacanak ve kardeşlerimizle mümasil ilişkililerimizi sürdürmeye, hassaten bölgedeki kırılganlığın arttığı şu dönemde hususi önem veriyoruz.

Eylülün evvel haftasında birlikte üç ülkeyi kapsayan ayrımsız Balkan turuna çıkacağım.

Türkiye adına bu savaşın ilk önüne ayrılmak ardından dahi barışla sonuçlanması üzere değme makule gayreti gösterdiğimize hep tanık. Tahıl krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması birlikte yeniden bizim gayretlerimizle kabil olmuştur.

Amacımız, ırak olmayan ayrımsız tarihte Sayın Putin ve Sayın Zelenski’yi ülkemizde tıpkısı araya getirerek bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.

“YARIN FİLİSTİN HEYBET BAŞKANI SAYIN ABBAS’I MİSAFİR EDECEĞİZ”

Yarın Filistin Cesamet Başkanı Sayın Abbas’ı misafir edecek, çarşamba haset Müteahhitler Birliği’nin dürü törenine katılacağız. Perşembe günü Ahlat’tayız. Cuma haset Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile birlikte bu iki balaban programımızı gerçekleştireceğiz. Anadolu’yu bizlere yurt adına bırakan ecdadımızı namahrem edeceğiz.

Önümüzdeki haftanın geçmiş gününde Nazik Taarruzun 100’üncü yılının heyecanının Kütahya ve Afyonkarahisar’daki programlarda vatandaşlarımızla birlikte yaşayacağız.

“SON DÖNEMLERDE, TALIH VE MİLLET OLARAK BİZİ GENIŞLIK ÇOKÇA ZORLAYAN KONUNUN EKONOMİ OLDUĞU BİR GERÇEKTİR”

Sonuç dönemlerde, devlet ve ulus olarak bizi arz çok zecrî konunun nema, düzem, enflasyon denklemiyle sınandığımız iktisat alanı olduğu ayrımsız gerçektir. Dünyadaki gelişmeleri ve ülkemizin gücünü dikkate alarak ekonomimizi kirletmek tehdidi kadar örtüsüz ve kırıcı tıpkı saldırıya maruz kaldığımız 2018’den itibaren bu alanda yıpranmamış programı hayata geçirmeye başladık.

Ülkemizi yatırım, istihdam, istihsal, ihracat ve cari çok marifetiyle tahaccüm esasına raci bu programın nazari peş planının ve uygulamadaki mantığının anlaşılması biraz vakit aldı. Biz ne yaptığımızı, sebep ve elbet yapacağımızı gayet bol bildiğimiz amacıyla işimize baktık. Ekonomide köklü bir dönüşümü adım adım hayata geçirdik.

“ISRARLA BELİRLİ İKTİSAT MODELLERİNİN UYGULANMASINI İSTEYENLERİN FANATİZMİ AKILCILIKLARINDAN DEĞİL, ÇIKAR İLİŞKİLERİNDEN KAYNAKLIDIR”

Bittabi mandacı iktisatçılar, programı çamurlamak amacıyla dünyadaki örnekleri görmezden gelmeye, verilerin yarısını anlatıp sair kısmının üzerini örtmeye devam ediyor. Kanı ve vicdan sahibi iktisatçılarımız ise detaylara ilgilendiren, bazen eleştirilerini söylemekle gelişigüzel, programımızın mantığını ve amacını az buçuk utangaç ifadelerle olsa dahi ölçüm ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları, fizik ve matematik bilimleri gibi her yerde makbul kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir. Bu alana ilişik nazariye ve uygulamalar temas devlet ve toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne bakarak mübayenet gösterir. Yani bir ülkede kudretli olan bir modelin, sair ülkede bile tıpkısı sonucu vereceğinin garantisi yoktur. Öz eğitimlerine ve donanımlarına bakarak ülkemizde ısrarla muayyen tutum modellerinin uygulanmasını isteyenlerin fanatizmi akılcılıklarından değil, tembelliklerinden veya yarar ilişkilerinden kaynaklıdır. Biz bu hakikati bildiğimiz için birilerinin ne dediğine değil, ülkemizin neye ihtiyacı olduğuna, milletimize verdiğimiz sözleri lacerem namına getirebileceğimize bakıyoruz.

“BUGÜN YAŞADIĞIMIZ PARA ŞIŞKINLIĞI, BÜTÇE VE İŞSİZLİK KAYNAKLI DEĞİL”

Biz enflasyon rakamlarının insanlarımızın hayatındaki aksi etkilerini seçme kesimini gelir seviyesini yükselterek bertaraf etmeye çalışırken, enflasyonu düşürecek tedbirleri birlikte alıyoruz. Buna karşın, enflasyonsuz ekonomik iklimde yaşamaya alışkan ülkelerde bizimkiyle karşılaştırma edildiğinde henüz kıytırık tanıdık oranların etkileri çokça henüz yoğun ve yıkmacı hissediliyor. Ülkemizde akibet bire bir yıldır yaşadığımız faziletli enflasyonu 1994 ve 2001 krizleriyle ölçüştürmek yalnız bize değil, vatandaşlarımızı üstelik yapılmış aynı yanlışlık tamam. Zaman yaşadığımız şişkinlik bütçe ve işsizlik kaynaklı değil, küresel gelişmelerin tetiklediği kıymet hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur.

Türkiye’deki durumu nâr tellalı edasıyla anlatanların niyeti başkadır. Bugünkü iktisat programımızı 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl önceki belki bu cesaret ve kararlılıkla uygulayamayabilirdik. Zira o dönemlerde siyasal ve askeri gücümüz kabilinden konuşu altyapımız üstelik hakeza bire bir politikayı destekleyecek konumda değildi.

“KİMSENİN PARASININ DEĞERİNDEN ENDİŞE EDEREK DÖVİZE VE ALTINA YÖNELMESİ İÇİN ETKEN KALMAMIŞTIR”

Vatandaşlarımızdan ve hareket dünyamızdan bir tane ricam, kendi ülkelerine ve öz paralarına güvenmeleri. Tasarrufları zat paramızda yaparken döviz ve kızıl üzere alternatiflerdeki kazanımlara alın koruyacak rastgele türlü mekanizmayı oluşturduk. Çıktı on paralık kimsenin parasının değerinden keder ederek dövize ve altına yönelmesi için sebep kalmamıştır.

“MISIR BILICI FİYATI, DESTEK HARİÇ, TON BAŞINA 5 BİN 700 LİRA NAMINA UYGULANACAK”

Yer Mahsulleri Ofisimizin akdarı alım fiyatını, destek aut, titrem başına 5 bin 700 lira adına uygulayacak.

Kamu çalışanlarının, ilişik işaret meselesinden, afiyet çalışanlarının şahsiyet hakları beklentilerine kadar mukavim çokça konuyu çözdük. Gençlerimizin umutlarını güçlendirecek gelişigüzel adımı atıyoruz.

“YARDIMCI KAYNAKLARI DAHI ÜCRETSİZ KENDISINE ÖĞRENCİLERİMİZİN MASALARINDA HAZIR EDECEĞİZ”

Öğüt kitaplarının beraberinde havari kaynakları birlikte ücretsiz kendisine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz.

“EHLIHIBRE VE BAŞÖĞRETMENLİK KADROLARINA 614 BİN 446 BAŞVURU OLDU”

Ehlihibre ve başöğretmenlik kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu. Bu öğretmenlerimizin balaban bölümü gerekli eğitimleri tamamladılar. Efdal lisans, doktora yapmış olan 90 bine mail öğretmenimiz yapılacak sınavdan doğrusu muaf. Ayrıksı öğretmenlerimize, sınavı boykot çağrısı yapılmasını en özellikle milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize hürmetsizlik adına görüyoruz. Daha evvel bile öğretmenler ortada ayrımcılık yaparak onlara taşlama edenlerin bu konudaki gayretlerinin ciddiye alınacak bir tarafı yoktur.

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tababet Bayramı’nda verdiğimiz sözleri birer birer hesabına getiriyoruz. Bu çerçevede esenlik hava ve kuruluşlarında çalışan personele yönelik saldırıları fihrist suçlar kapsamına alan kanun değişikliği yapıldı. Malpraktis sorunu çözüldü. döner, melfuf ödemesi uygulaması darülfünun hastaneleri karışma cümle keyif kuruluşlarına tevsi ediyor. Hekimlerin emekliliklerinde hak kaybına nöbet açan bordro sistemindeki düzenlemeyi 2008 sonrasını kapsayacak şekilde tamamladık.”Share: