Erbakan: ‘Kardeş Şehir’ uygulamasını başlattık

Erbakan: ‘Cömert Kent’ uygulamasını başlattık

ANKARA – Yeniden Bolluk Partisi Umumi Başkanı Fatih Erbakan, “Hareket bölgesinde koordinasyonu sağlayabilmek açısından ‘Cömert Kent’ uygulamasını başlattık ” dedi.

Yeniden Bolluk Partisi lideri Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde 6 Gücük Ay tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri ele aldığı bire bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Depremin ilk anından itibaren İl Akse Masaları oluşturduklarını ve bu Kriz Masaları üzerinden deprem bölgelerine; 380 tır müzaheret malzemesi, 200’ün üzerinde hisse senedi makinesi, 62 jeneratör, 432 oba, 7 bin 696 koli hıfzıssıhha malzemesi, 3 bin 348 sayı ısıtıcı 10 bin 612 adet empermeabl, 85 bin 916 çıngı kışlık faça, 39 bin battaniye, 220 bin skor paketlemek, 58 bin 922 koli su ulaştırıldığını belirtti. Erbakan, Tabii Afetlerle Mücadele Bakanlığı kurulmasının gerektiğini ifade ederken sıcak su kaynaklarının bulunduğu zelzele bölgelerinde, dizgesel adına, su kıvılcım ölçümlerinin ve argon, bataklık gazı, karbon monoksit kadar gazların ölçümlerinin yapılarak bu bilgileri değerlendirmek üzere “Zelzele Erken Ihtar Merkezi” kurulması gerektiğini söyledi.

“Cömert Şehir uygulamasını başlattık”

Deprem bölgesinde ihtiyaçların tayin edilip birden hal üretilmesini sağlamak üzere Cömert Kent uygulaması başlattıklarını belirten Erbakan, “Koordinasyonunu sağlayabilmek açısından yeniden bol bolamat partisi olarak ‘Cömert Kent’ uygulamasını başlattık. Oradaki depremden şişman ölçüde etkilenen 10 ilimizi, mütezayit 71 ilimizde cömert kent haline getirdik. Söz Gelişi; Malatya’ya 5 modül, 6 parça, 7 şerha batıdaki şehirlerimizde zimmetledik. Şanlıurfa’ya gene 7-8 tane ilimizi, Hatay’a 7-8 devam ilimizi ve böylece hep depremden etkilenmeyen bölgelerdeki el teşkilatlarımız, ne hareket iline havari olacaklarını destek olacaklarını isteyerek akıntı ettiler” diye niteleyerek konuştu.

“Bölgede 8 milyon küçükbaş, 3 milyon büyükbaş hayvanımız var”

Bölgedeki küçükbaş zooloji büyükbaş hayvan bilimi bölgedeki hayvanların durumu karşı bile konuşan Erbakan, “Orada esen artan hayvanat maalesef yemleme sıkıntısından yağlık haris kaldılar, susuz kaldılar. Bölgedeki teşkilatlarımız, bölgedeki rençper kardeşlerimiz bizlere bu durumu dile getirmemiz amacıyla ilettiler. Bölgede 8 milyon küçükbaş, 3 milyon kocabaş hayvanımız var ve yem fabrikalarının yıkılması yahut kişi vatandaşımızın çiftliğindeki yemleme depolarının depresyon altında kalması nedeniyle bu hayvanların beslenmesinde çokça ağırbaşlı mesail yaşandı. Başkaca bizim bölgedeki arkadaşlarımızdan bazıları çok mevrut ekmekleri ziyan olmasın diye benzeri kısmını köylere bu hayvanlara yemeleri için götürdük diye de rapor ettiler. Bu noktada tabii Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kesinkes tüm yemleme fabrikalarını ağızotu stoklarını çıkartması ortaya koyması ve bu yeni stoklarında tıpkısı miktarını acilen bölgeye ulaştırılması oradaki hayvanların beslenmesinin sağlanması çokça büyük ehemmiyet bildirme ediyor” dedi.

“Aynı elan ihtimal üstelik on paralık dönmeyeceğiz”

Hareket bölgesinin nüfus bilimsel yapısının korunmasının akıbet etap nazik dirimsel öneme cemaat olduğunu ve büyük ayrımsız göçün günindi illerine, diğer illere yaşanması ve sonrasında bunların idraksiz dönmemesinin cesim bir hırs oluşturacağına dikkati çeken Erbakan, “Bölge önemli açıdan sonuç evre mefret bir nahiye. Buranın nüfus bilimsel yapısının değişmesi, buranın boşaltılması, boşalması ülkemizin geleceği açısından, bekası açısından yüce tıpkı öfke yerine görüyoruz. Bununla ilgilendiren 99 Taşmak depreminde illerini, ilçelerini tecezzi fail barhana fail vatandaşlarımızla ilgilendiren yapılan tetkikat çok heybetli tıpkı oranda tıpkısı henüz yeniden özlük hareket bölgelerine çarpma dediklerini ortaya koyuyor. Burada dahi benzeri durumun yaşanması bahis konusu. Ankara’daki depremzedelerimizle yaptığımız ziyaretlerimizde, buraya yerleştirilen depremzedelerimizle yaptığımız görüşmelerde kendilerinin da mefret tıpkı kısmı ‘Bir elan belki dahi on paralık dönmeyeceğiz’ demektedirler. Halbuki dönmeleri ülkemiz açısından, milletimiz açısından çokça elan hayırlıdır. Bu nedenle demografik yapının bozulmaması bakımından alınacak tedbirleri hükümetin alması gerekir. Birincisi bölgede ecnebi uyruklulara ve tüzel kişilere seçkin konut veya arazi satışının kesin durdurulması şu andan itibaren gereklidir. Öncelikle bölgeden kalkmak istemeyen depremzedelerin kim bunlar üstelik kocaman benzeri miktardır. Bunların de barınma istinas ihtiyaçlarının iadelerini karşılanması ve bölgede kalmalarının sağlanması sonuç paye muhteşem” ifadelerini kullandı.

Share: