Epdk: Ohal Süresince Depremzedelerden Bakir Aboneliklerinde Güvence Bedeli Alınmayacak

Erke Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların yerleştikleri illerde neşelilik ve doğal gazda kullanılmamış abonelik üzere alışılmadık nakız (OHAL) boyunca güvence bedeli ödemeyeceğini açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da binlerce insanın yaşamını yitirmesine ve büyük benzeri yıkıma illet oldu. Bölgedeki taharri kurtarma ve göçük kaldırma çalışmaları sürerken, mevki genelindeki umum alım ve kuruluşlar ile meslek örgütleri ve sivil cemiyet kuruluşları afetzedeler arkalama ulaştırmak üzere çalışıyor. Bu icraat devam ederken bölgeden ayrıksı illere dahi göçler yaşanıyor. Bu kapsamda EPDK kıyamet bölgesinde ruhlu ve depremden etkilenen vatandaşlara müteveccih karar aldı.

EPDK’den yapılan izah şöyle:

“Enerji Piyasası Düzenleme Oturmuş geçkin yaptığı toplantıda deprem bölgesinde hayat dolu vatandaşlarımıza yönelik mefret bire bir değişmeyen aldı. Alınan kararla afet bölgesinde diri ve depremden etkilenen vatandaşlarımız lüzum sarsıntı bölgesinde ikametini sürdürsün lazım bambaşka tıpkı şehirde tevakkuf etmeye başlasın faaliyet ve doğal gaz amacıyla yıpranmamış abonelik yaptırırken OHAL süresi boyunca garanti bedeli ödemeyecek.”

Share: