Enkazdan çıkarılan süs eşyaları kayda alınıp sahibi bekleniyor

Gerileme altından çıkarılan mal ve bezgi eşyalar taharri istirdat ekipleri eliyle çıkarılıp mazbata tutularak polise tasdik ediliyor.

Asrın felaketi kendisine nitelendirilen hareket 10 ilde canlı oldu. Sarsıntı nedeniyle yıkılan binalara giden arama-kurtarma ekipleri depremzedelerin evlerinde sakladıkları servet ve süs eşyalarının bile güvencesi oldu. Depremin ilk gününden beri duygusal idare etmek üzere etkin ekipler, depremzedelerin mal ve bezen eşyalarını de çöküntü altından kurtarıp emniyet birimlerine doğrulama ediyor. Gerileme altından çıkarılan kelepçe, hızma, zer takılar 1 sene zarfında sahipleri vasıtasıyla alınmazsa hazineye devrediliyor.

‘En güvenli yer’ diyerek kasten evlerde saklanan ziynetler bu düşüncenin risklerini birlikte gözler önüne serdi. Servet ve bezek eşyalar göçük altında kaldı. Çökme altında yüzlerce polat kasa ve bezen yük bulundu.

Ziynetler enkaz altından çıkarılırken tutanak tutuluyor

Bölge insanlarının evlerinde tuttuğu birikimler, döküntü altından çıkarılırken tutanak tutuluyor ve emniyete doğrulama ediliyor. Ziynetlerinin çöküntü altında kaldığını belirterek polise başvuranların beyanları doğrultusunda bulunan ziynetler karşılaştırılıp sahiplerine konfirmasyon ediliyor.

Türkiye Gazetesi’ndeki habere bakarak; birçok depremzedenin kriz altında mütezayit eşyalarının savcı ve polis nezaretinde yapılması servet güvenliği açısından ehemmiyet taşıyor. Ziynetlerin çökme altında kaldığını belirterek polise başvuranların beyanları ve buluntular karşılaştırılarak teslimat yapılırken, yurdun dört bir yanındaki fiziksel altınlar, bankalardaki altın hesaplarına dönüşmeye başladı. Tıpkısı vatandaş “Kızıl takılarım bankanın kasasındaydı. Ancak kasalara konulduğunda beyan alınmıyor. Dolayısıyla muhtemel ayrımsız depremde bankadan ‘o kasada benim şu kadar altınım vardı’ diyerek bir madde istek edemem. Ben dahi altınlarımı, değerli namına dönüştürdüm. Deminden elimde vesika var, gönlüm rahat” ifadesini kullandı. Yaşanan bu boyut ‘Yastıkaltının araç altına alınması’ çalışmalarının önemini birlikte ortaya koymuş oldu. – İSTANBUL

Share: