Engelli depremzede kardeşler işaret dili eğitimine Kırıkkale’de bitmeme ediyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kırıkkale’ye yerleşen Fırat ailesinin serebral palsi hastası 2 çocuğunun muallel artan meni dili eğitimi Kırıkkale’de veriliyor.

Adıyaman’dan gelip Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde hayırhah tıpkısı vatandaşın tahsis ettiği eve ailesiyle yerleşen Burak (29) ve Funda (32) amacıyla Yahşihan El Terbiye Merkezi Müdürlüğü vasıtasıyla iki sarıklı görevlendirildi. Öğretmenler, ailenin evine her an sakat kardeşlere meni dili eğitimi vermeye başladı.

İl Milli Terbiye Müdürü Dirimlik Santral aileyi müzakere ederek, temel Ayten ve ağababa Abdullah Fırat ile aynı süre ahbapça etti.

Santralci, ziyaretin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırıkkale’üstelik deprem bölgelerinden gelen tahminî 12 bin depremzedenin mihman edildiğini söyledi.

Şu an için okullara aktarım yaptıran 1600 da mektepli bulunduğunu belirten Telefoncu, “Bu sayılar hemen artıyor. Milli Yetişek Bakanımızın talimatlarıyla çocukların seçkin makule ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yemekleri, kırtasiyeleri, giyimlerini karşılamaya çalışıyoruz. Bu konuda gerekli ödeneğimiz birlikte geldi. Öğrencilerimizin eğitimlerinde değme arıza namevcut. Zelzele bölgesinden mevrut sakat 2 ahi, kalık artan belen dili eğitimini almaya devam ediyor. Vatandaşlarımızın sıkıntılarını düşürmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Anne Ayten Fırat birlikte çocuklarının eğitiminin bitmeme etmesini istediklerini dile getirdi.

Eğitmenlerin eve gelerek çocuklarına terbiye verdiğini nâkil Fırat, “Burada çok güzel anlaşıyorlar ve meni dili eğitimi veriyorlar. Herkesten Cenabıhak razı olsun.” dedi.

Share: