Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, 3 ayaklı “yeşil” projeyle fındığın değerini artıracak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’üstelik zirai ihracatın yeryüzü eke kalemlerinden olan fındık için 3 ayaklı yeşil ve bütünleşmiş benzeri projeyi hayata geçiriyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, devlet genelinde bildirme kaliteli fındıkların yetiştirildiği şehirlerden Giresun’de, Avrupa Birliği INNOFOOD Projesi kapsamında, Besin Araştırma, Sınav ve Çözümleme Merkezi (GATAM), fındık kurutma uzlaştırıcı ve lisanslı fındık deposu, bütünleşmiş aynı proje namına hayata geçiriliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişkin değerlendirmesinde, GATAM’ın, bölgenin bildirme nazik sınav ve çözümleme merkezi olduğunu ve bu yıl zarfında faaliyete başlayacağını ifade etti.

GATAM’ın yaklaşık 1000 metrekare merbut alan üstünde oturmuş ayrımsız organizasyon olacağına dikkati çekici Varank, merkezde fındığın beraberinde öz, benzin ürünleri, sebze, sonuç ve bahir ürünlerinin bile test ve analizlerinin yapılacağını bildirdi.

Fındık kurutma aracının dahi Türkiye’dahi tıpkı geçmiş olacağını tamlayan Varank, “Fındık kurutma uzlaştırıcı, bölgenin yeryüzü nazik dış satım ürünü olan fındığın yeryüzü birkaç kaybolma ve yeryüzü erdemli kaliteyle kurutulmasını sağlıyor. 6 saatte kestirmece 2 ton fındık kurutma kapasitesine erbap. Araçla, ürün kayıplarının bildirme uzuv indirilmesi hedefleniyor.” ifadesini kullandı.

Bakan Varank, Giresun’dahi INNOFOOD Projesi ile kurulumu süren üretim ve sistemlerde incelemelerde da bulundu. Projenin benzeri ayağını Giresun’un oluşturduğuna meni eden Varank, INNOFOOD Projesi ile Avrupa Birliği ve Türkiye’da henüz katma altın eşya ve içecek ürünlerinin geliştirileceğini kaydetti.

Fındık kurutma aracını da proje kapsamında Giresun Ticaret Borsası ile geliştirdiklerini nâkil Varank, söz konusu aracın, ruz panelleriyle, yeşile ve çevreye saygılı tıpkı şekilde fındığı kuruttuğu bilgisini paylaştı.

Varank, aracın bu yıl kullanılmaya başlanacağını ifade ederek, “Fındık bu site amacıyla makro ve zer. Fındıkla ilgilendiren çalışmalara Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı yerine destek vermeye bitmeme ediyoruz. GATAM ve kurutma aracına KEZ ile birlikte tahminî 9 buçuk milyon ekü bindi verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Lisanslı fındık deposunun bile Türkiye’üstelik önce ve tek olduğunun altını çizen Varank, vatandaşların ürünlerini burada saklayabileceğini aktardı.

Varank, antrparantez lisanslı depoya konulan ürünler üzerinden vatandaşların bankadan akıllıca itimat kullanabileceğine dikkati çekerek, ürünün karşılığında alınan belgeyle tecim yapabildiğini dahi belirtti.

Share: