Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde izzet yoluyla üretilen tahminî 19 milyon sazan bala su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 akarsu kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin erbap olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına balaban ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, akmaz ve akarsularda değişik türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 nev olduğunu, kestirmece 100 türün de ticaretinin yapıldığını anlatım ederek, “Nezaret yerine balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza akıbet 20 yılda 10,2 bilyon liralık Türkiye genelinde ÖTV’siz mazot desteklemesi yaptık. Bire Bir şekilde Türkiye’üstelik yetiştiricilik yapan üreticililerimize 7,2 bilyon lira ve farklı desteklerle bu arada sonuç 20 sene içerisinde 18,2 milyar teklik bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman birlikte Türkiye’nin, su kaynakları bakımından de haddinden fazla balaban imkanlara sahip olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, yandaki 11 ile da dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Şanlı Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden azami düzeyde faydalanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları bakmak için il ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını tabir etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’birlikte Keban Barajı’nda sportif kapan balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik aktiflik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Münevver, okuduğu duanın peşi sıra 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende daha sonra sembolik adına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde yavru balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar amacıyla Keban Baraj Gölü’nde “Evinize adamakıllı geldiniz” mukayyet afiş açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Bitirmiş Komutanı Kıdemli Albay Amaç Âlem, İl Itimat Müdürü Izzet Baskın, Keban Belediye Başkan Vekili Osman Erdoğan dahi katıldı.

Share: