Elazığ firez nutuk haberleri | Elazığ orciği, Almanya, Hollanda ve Amerika’dan arzu görüyor

Elazığ orciği, Almanya, Hollanda ve Amerika’dan murat görüyor

Elazığ’ın tescilli lezzeti ‘orcik’ için mesai başladı

ELAZIĞ – Elazığ’üstelik coğrafi işareti tescilli üzüm ve cevizle hazırlanan orcik yapımına başlandı. Yöreye başmaklık lezzeti ile yurtiçinde 81 ile gönderilen orcik, mikro dışından Almanya, Hollanda ve Amerika’dan dahi almaç buluyor.

Elazığ’dahi bandaj bozumunun yapılmasıyla birlikte kentte koz ve üzüm hasadının ardından orcik yapımına başlanması ile birlikte köylerde coğrafi bel tescili kayran orcik yapımı üzere kazanlar kaynamaya başladı. Karye sakinlerini muhteşem tıpkısı uyuşma kaynağı haline gelen orcik için geçmiş cevizler toplanıp kırılıyor. Arkası Sıra bağlardaki üzümler toplanarak sıkıldıktan Harput bölgesinde kâin beyaz zehir toprakla mayalandırılıyor ve elan sonradan şıra haline getirilip kazanda kaynatılıyor. Cevizler yegâne yegâne ipe dizilerek kazanda kaynatılan üzüm şırasına 3-4 yol batırılarak hazır arkaç getiriliyor. Değirmenönü köyünden Dünyalık ve Umu Çıkarmak çifti ise tahminî kestirmece 10 yıl evvel orcik üretimine başladı. Ayrımsız ay sürecek olan sezonda 3 ton kitap elde etmeyi planladıklarını tabir fail Görmek ekinci, ürünlerinin Türkiye’nin 81 ili ilkin kalkmak üzere ev dışından Almanya, Hollanda ve Amerika’ya büyüklüğünde alıcı bulduğunu kaydetti.

“Tığ tıpkı sezonda kısaca 3 ton orcik yapıyoruz”

Orcik yapımını girişim adım anlatan Mal Fark Etmek, “Orcik, ilkgüz ayının sonunda başlar, kasımın sonuna büyüklüğünde bitmeme haysiyet. Bu biraz içerisinde çokça ağırbaşlı bir sezon geçiriyoruz. Aynı dönem orcik yapıyoruz, tıpkısı dönem yapmıyoruz. Biz bir sezonda kestirmece 3 titrem orcik yapıyoruz. İlk geçmiş üzüm toplarız ve sonrasında üzümleri sıkıyoruz. Oluşan şıranın içerisine hususi benzeri yerey koyuyoruz, ondan şırayı sıktıktan sonradan kaynatıyoruz. Toprağı dipte kalır, şırası ise antrparantez menfaat. Tahminî 6 saat böyle kalır. İyice dinlendikten bilahare bu el yeniden kazana doldururuz ve şırayı iyice kaynatırız. Kaynadıktan sonradan bire bir kısım şırayı soğumaya alırız ve daha sonra unla şırayı iyice karıştırırız. Gene sair şıranın içerisinde katıp pir karıştırdıktan bilahare pir pişirip bulamaç haline getiriyoruz. Orcik batırmaya amade ayla gelir” dedi.

“Almanya, Hollanda ve Amerika’ya gönderdim”

Elverişsiz içi ve elverişsiz dışına orcik gönderdiklerini belirten Hissetmek, “Orcik, Elazığ’ın tescilli lezzetlerindendir. Gümüşhane’de ‘Köme’ derler fakat alelhusus Değirmenönü köyünün orciği tescillidir ve tadı güzeldir. Orciklerimiz, Ankara, İstanbul, Kayseri, Adana ve Diyarbakır’a gidiyor antrparantez Türkiye’nin muhtelif illerine kargo de yapıyoruz. Mikro dışına da orcik gönderiyoruz. Almanya, Hollanda ve Amerika’ya gönderdim” diyerek konuştu.

Orcik yapımında eşine müzaheret fail Ikbal Fark Etmek ise “Orcik yapımını 10 yıldır yapıyoruz. Bizim köyün meşhur orciğini üretiyoruz. Orcik yapımının seçkin aşamasını eşimle bu arada yapıyoruz. bu bizim barışma kaynağımız. Eşimle beraber yapıyoruz. Tıpkı zamanda çocuklarımız dahi bize apotr oluyor” şeklinde konuştu.

Share: