Ekvatorlu üniversite öğrencisi Bayburt soğuğu ve karlı havası karşısında şaşırdı

Kar yağışının faal olduğu, Sibirya soğuklarının iyiden iyiye hissedildiği Bayburt’ta kar bolluğu yaşanıyor. Şeb başlayan kar yağışıyla birlikte Bayburt yeniden beyaza büründü. Çekicilik sıcaklığının zaman normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşlarda yağışsızlık endişesine bozukluk olurken, aralıklarla yağan ve meydan meydan 30 santimetreyi bulan kar, yüzleri güldürdü. Yağan beyin buzlanması sonucunda ise tün saatlerinde hava sıcaklığı eksiklik 15 dereceye kadar düştü, araçların camları bile buz tuttu.

Bayburt Üniversitesi, İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi, Politika Bilimi ve Amme Idaresi bölümü Türki hazırlık sınıfı Öğrencisi olan Afrika asıllı Jacinto Osa Ndong Nchama isimli mektepli ise kar manzarası karşısında hayretliğini gizleyemedi. Tropikal iklime erbap olan ve yalaz ortalaması 26 rütbe civarlarında olan Ekvator Ginesi vatandaşı olan Nchama, gelgel sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta stabil kış şartlarına ve soğuğa alışmaya çalışıyor. Darülfünun öğrenimi görmek amacıyla Bayburt’un yolunu tutan Nchama, ilk kez soğukla 5 aydır bulunduğu Bayburt’ta tanıştığını belirterek, ülkesi Ekvator Ginesi’nde soğuk havaların yaşanmadığını söyledi. Tropikal iklimli Eşlek Ginesi’nin çok ısıdam olduğunu bildiren Nchama, Bayburt’un çokça sevimsiz olduğunu kaydederek, Bayburt’ta yaşamakta tartı çektiğini vurguladı. “Bayburt haddinden fazla sevimsiz, Eşlek’da antipatik yok” diye konuşan Nchama, “Bayburt’ta öğrenciyim, 5 aydır buradayım. Bayburt çok soğuk olduğu için alışmaya çalışıyorum. Ekvator haddinden fazla hamam, orada ısıdam haddinden fazla fazla, bura buz kabil” sözlerini kullandı.

Bayburtlu Serhat Pekmezci isimli genç, Bayburt’a kar yağdığını duyunca tatil amacıyla gittiği Trabzon’dan apar topar geldiğini rapor ederek, karlı havanın keyfini Kocaeli’de mektepli olan ve sömestr tatili üzere memleketi Bayburt’a mevrut arkadaşı Hür Çipo ile arkadaşça edip, gezerek çıkardı. Memleketine kar hasretiyle geldiğini vurgulayan Pekmezci, “Çok şükür Bayburt’a kar yağdı, memleketimize kar hasretiyle geldik. Babamızdan, dedemizden dinlediğimiz kadarıyla bir vakitler bu büyüklüğünde az kar yağmazmış, çokça fazla kar yağarmış. Buna dahi şükür, biz sülale seviyoruz, memleketimizin sunma güzelce yanı” dedi.

Sömestr tatili amacıyla memleketi Bayburt’a mevrut darülfünun öğrencisi Bağımsız Demir ise, kar yağışıyla gelişigüzel ski sezonunu açacağını tabir ederek Kop Kayak Merkezi’ne okullar açılmadan önceki gideceğini söyledi. Us Bayburt’a çokça yakıştığını tamlayan Çipo, “Kar yağışıyla alay malay memleketimiz gayet güzelce benzeri nakız aldı, ak pak oldu, adeta gelinliğini giymiş elkızı havası var. Tam tıpkısı havamız var, tığ memnunuz şehrimizden. Allah’a şükür havalar de evire çevire. Kop Dağına kar yağmış, geçenlerde kayağa gitmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. – BAYBURT

Share: