Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Pakdil, departman temsilcileriyle buluştu

Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, mühim ürünlerin üretilmesini öncelediklerini, ekincilik arazilerinin bu amaçla kullanılması noktasında benzeri bölük hazırlıklarının olduğunu belirtti.

Muş’taki programları kapsamında Belediye Başkanı Feyat Asya’yı mülakat ederek kentteki icraat için bilgelik alan Pakdil, arkası sıra AK Tümen İl Başkanlığı’na geçti.

Burada partililere seslenme fail Pakdil, kül çabalarının ekincilik ve orman alanındaki hizmetleri elan ileriye yollamak olduğunu söyledi.

Bakanlıklarında 32 değişik birimin olduğunu tabir fail Pakdil, kol arkadaşlarıyla hizmetleri daha ileriye götürebilmek üzere layenkati çalıştıklarını aktardı.

Vatandaşların taleplerini dinlemek, problemleri durumunda çekmek ve engelleri gidermek amacıyla ziyaretler gerçekleştirdiklerini anlatan Pakdil, şöyle konuştu:

“Vatandaşın bizimle ilişkin talepleri su konusunda oluyor. Bu bizi çokça mutlu ediyor. İnsanlarımız, çiftçilerimiz su istiyor. Bunu ne üzere istiyor, daha aşkın tarh etmek için. Bundan bahtiyar oluyoruz. Tığ da devletin bize tanıdığı imkanlar neyse onlara ulaştırarak amaçlarına hizmet edelim istiyoruz. Muş’ta arkadaşlarımızı, yetkilileri dinledik. Bire Bir liste var, bu listenin zarfında acil olan nedir, hangileri duruyor, hangilerinden başlanması gerekiyor diye notlarını aldık. Hep bu arada takipçisi olacağız.”

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya bile yatırım desteklerinden ekolojik ortam Vekil Yardımcısı Pakdil’e teşekkürname etti.

“Ciddi ürünlerin kullanılmasını önceliyoruz”

Elan sonra MHP İl Başkanlığı’nı müzakere eden Pakdil, Muş Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde planlı büro temsilcileri toplantısına katıldı.

Pakdil, büyüklük olarak hep bu arada, öncelikle Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tavrıyla savaşa karşı olduklarını belirtti.

Savaşın kimseye bir faydasının olmayacağını yeryüzü efdal sesle duyurduklarını vurgulayan Pakdil, şunları kaydetti:

“Antlaşma de bizi tamam çıkardı. Politikamız, Tarım ve Orman Bakanlığı adına insanlarımızın azık ihtiyacını bloke etmek. Bunun amacıyla planlarımız var. Stratejik ürünlerin üretilmesini önceliyoruz. Tarım arazilerinin bu amaçla kullanılması noktasında tıpkı kısım hazırlıklarımız var. Yıllardan beri devletimizin çiftçilerimize yapmakta olduğu terviç politikaları var. Sertifikalı yavru gündemde. Geçmişten beri dile getirdiğimiz husus. Çiftçimizin imdi sertifikalı tohum kullanması noktasında çalışmalarımız var. Türkiye’nin sunma şanlı ovasının olduğu Muş’ta sulama faaliyetlerinin ve imkanlarının geliştirilmesi noktasında da bu bölgede başlayan işlerin bitirilmesi ve yıpranmamış projelerin programa alınması noktasında hız göstereceğiz.”

Muş Valisi İlker Gündüzöz üstelik parçalanmamış kısım temsilcilerinin katıldığı enformasyon toplantılarının yararlı geçtiğini belirtti.

Önemli tıpkısı ekincilik kenti olan Muş’ta site nüfusunun rustik nüfusa göre henüz beş altı olduğuna dikkati calip Gündüzöz, şunları kaydetti:

“Türkiye’bile imdi kentli zat henüz aşkın oldu. Yüzde 65’leri geçti, yüzde 70’lere varıyor. Biz, ekincilik ve hayvancılık şehriyiz. Bizim mukayese üstünlüğümüz bu. Sulama bizim amacıyla son paye mefret. Sulamanın dışında özge zirai ve yatırımlar dahi kebir. 1 milyon 300 bin civarındaki küçükbaş, 350 bin büyükbaş hayvan varlığı ve kümes hayvancılığı, arıcılık kadar metanetli çok alanda gelecek düzeyde olan Muş’un geleceğinin henüz gür olacağını değerlendiriyorum. 100 yıl bu ilin içme suyu, bozulmamış istimal suyu ihtiyacını ortadan kaldıracak yatırım de kolaylıkla bitmeme ediyor. 2023 yılından önceki bu yatırım münteha olacak. Çeşmelerimizden bozulmamış sular akacak. Bu açıdan serencam basamak mutluyuz ve Bakanlığımıza teşekkürname ediyoruz.”

Muş Mebus Mehmet Güvenli Balkır da “Muş namına zaman çok keyifli tıpkısı zaman yaşıyoruz. Ekincilik ve hayvancılık konusunda Muş’un sorunlarının tamamını dile getirdik. Sayın Bakanım ve say arkadaşları bu sorunlarımızı kabul gördüler. Kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sektör temsilcilerinin sav ve taleplerinin dinlendiği toplantıya, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Dönme, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı İbrahim Avcı ile çekicilik amirleri bile katıldı.

Share: