Eflani “asude site” olma uğrunda ilerliyor

Karabük’ün tarihi ve saf güzelliklere topluluk Eflani ilçesinin “asude şehir” unvanına kavuşturulması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Eflani Belediyesince, göletleri, yaylaları, kaya mezarları, tarihi camileri ve ormanlarıyla dikkati çeken ilçenin “sakin site” unvanına ehil olması üzere Türkiye’nin Cittaslow başkenti adına kabul edilen Seferihisar Belediyesine 2019 yılında başvuru yapıldı.

İncelemeler neticesinde eksikliklerin tamamlanması için çalışmalar sürerken, elde edilecek unvanla 19’uncu “sakin kent” olacak Eflani’nin turizme ulama sağlaması hedefleniyor.

Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, AA muhabirine, başvurma neticesinde en üst kendilerinden albeni kalitesinin ölçümüyle ilgili talepte bulunulduğunu belirterek, “Biz dahi Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan çevirici temenni ettik. Bakanlığımız marifetiyle çevirgeç tahsis edildi. Taşhan’ın uğrunda kısaca 1 kamer takdir yapacak, gelgel kalitesini raporlayacak.” dedi.

“En haddinden fazla turizme katkısı olacak”

Alınan raporu, dosyaya konması için Seferihisar Belediyesine tasdik edeceklerini tamlayan Ertuğrul, “Türkiye’üstelik 18 kaymakamlık ‘rahat şehir’ üyesi. Bundan sonraki aşamada uray yönetimi yerine Seferihisar’a gideceğiz. Burada neler mamul durumunda inceleme yaparak eksiklerimizi gidereceğiz. İnşallah biz üstelik 19’uncu unsur yerine ‘rahat şehir’ unvanımızı alacağız.” diyerek konuştu.

Ertuğrul, Eflani’nin maruf tıpkısı kaymakamlık olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sakin site unvanını alınca haricen misafirlerimiz gelecek. İnşallah ilçemizde bacasız endüstri başlamış olacak, yanında apayrı yatırımları de getirecek. Artık bilcümle dünyada insanların şikayeti, aceleci yaşamaktan. Hayatın çabuk akmasından, kalabalıktan ve gürültüden… Tığ hem bunlardan affedilmiş olan rahat ortamı yakalamış olacağız hem de dışarıdan bu ortamı özlemli insanları misafir edeceğiz. Sunma çok turizme katkısı olacak.”Share: