Efeler Belediye Reisi Atay: “Haşat Maddi Çıkarlar Için Canlarımız Yandı”

Efeler Şehremini Mehmet Fatih Atay, 6 Şubat Depremi’nden yer çokça etkilenen şehirlerden Hatay ve Osmaniye’de afetzedelerin acısına eş oldu. Bölgede araştırmalar işleyen Komutan Atay, “Tıpkısı avuç insanın kızgın maddesel çıkarları uğruna on binlerce canımız feda oldu. Yaşadıklarımızdan ders almalıyız” dedi.

Efeler Belediye Reisi Mehmet Fatih Atay, hareket felaketinden etkilenen Hatay ve Osmaniye’birlikte 4 dönem boyunca incelemelerde bulundu.

Komutan Atay’ın Hatay’daki önceki durağı Antakya ve Develik ilçeleri oldu. Çöküntü bölgesinde tetkiklerde kâin Atay’a, Ödemiş Belediye Reisi Mehmet Eriş, Sarıyer Şehremini Şükrü Gailesiz ve esbak Balçova Belediye Başkanı Mehmet Mürtefi Çalkaya haremlik etti. Henüz sonra İskenderun’a güzeşte Komutan Atay, şişman sarsıntılarda hayatını kaybeden fakülte arkadaşları ve meslektaşları Avukat Çiğ Bayındır ve Avukat Fırat Şen’ın mezarını konuşma etti.

Bölgedeki temaslarına Payas’ta bitmeme fail Atay, depremde hayata veda eden CHP Payas kaymakamlık Başkanı İlter Tellioğlu’nun ailesine taziye dileklerini iletti. Depremzedelerle birebir ilgilenen Atay, vatandaşlara önceki olsun dileklerinde bulunarak, “Tekmil gereksinimlerinizi Efeler halkı ve Efeler Belediyesi yerine karşılamaya hazırız. Soframız, evimiz ve kentimiz sizlere açıktır” diyerek konuştu.

SPOR CAMİASINI BIRLIKTE UNUTMADI

Hatay’daki temaslarının peşi sıra Osmaniye’ye giden Başkan Atay, depremden etkilenen spor kulüplerinden TFF 3.Lig ekibi Osmaniyespor’un Başkanı Bülent Çenet ile buluştu. Burada gelişmemiş benzeri danışma fail Başbuğ Atay, “Depremde hayatını kaybeden mecmu sporcularımıza Allah’tan yağmur, yakınlarına ve spor camiasına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımızın benzeri an geçmiş sağlığına kavuşmasını umuyorum” dedi.

“YAŞADIKLARIMIZDAN IBRET ALMALIYIZ”

Efeler’e dönen Komutan Atay, gördükleri karşısında yaşadığı üzüntüyü şu sözlerle dile getirdi:

“Hayatım süresince unutamayacağım iri acılara tanıklık ettim. Enkazlarla birlikte hurdahaş olan hayalleri ve umutları gördüm. Kalplerimiz ve vicdanlarımızı acıtan anları tekrar yaşamamak amacıyla bugüne kadar yapılanları yeryüzü başından gözden geçirmemiz gerekiyor.”

Sarsıntı bilinci ve bina güvenliği ile ilgili dahi mütekellim Atay, “Hareket bilincini seçme yaştan vatandaşımıza aşılamalıyız. İlköğretimden üniversitelere cemi eğitim ve tedrisat müfredatımızda meydan almalı. Bunun beraberinde dayanaklık etmek ve çatı denetimleri üstelik artırılmalı ve mutlak kuruluşlar vasıtasıyla yapılmalı. Benzeri avuç insanın huzursuz maddi çıkarları uğruna on binlerce canımız feda oldu. Yaşadıklarımızdan öğüt almalıyız” dedi.

Desteklerinin bitmeme edeceğini tamlayan Atay, “İlk andan itibaren Efeler halkı ile halk ele verdik. Bölgeye onlarca tır ivedili müzaheret malzemesi gönderdik. Bunun yanında kontrol kurtarma ekibimiz EFAK ile haddinden fazla sayıda personel, açar ve donatı yardımında bulunduk. Kentimiz, evlerimiz, sofralarımız depremzedelere sonuna kadara kilitsiz küreksiz. Milletimizin başı sağlıklı olsun” diye niteleyerek konuştu.

Share: