Edremit’in Antagonist İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlandı

Kuva-yi Milliye hareketinin başladığı yerlerden olan Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü düzenlen törenlerle cümbüş içerisinde kutlandı. İlk yerine Cumhuriyet Altını Meydanı’nı çelenk genişlik töreni düzenlendi. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı makamları vasıtasıyla Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı.

Balıkesir Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı coşkuyla kutlandı. Ilçebay Ahmet Odabaş, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Kurugül, Belediye Reisi Selman Hasan Aslan, Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, İsmail Ok ve başka protokol mensupları, askeri erkan, savaşçı gaziler, sivil toplum kuruluşları, cemiyet ve göz başkanları, muhtarlar ve çokça sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalarda tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün fehva ve önemini belirten bire bir istişare işleyen Edremit Şehremini Selman Hasan Arslan, 100 öncesinin kahramanlarına seslendi. Esaretten özgürlüğe canını ortaya koyan kahramanları rahmet ve minnetle andı.

“ONUN İÇİN 100. YILDA VURGULAMALIYIM Kİ SİZ TAKKADAK EDREMİTLİ DEĞİLSİNİZ, EDREMİT’İN TA KENDİSİSİNİZ”

Başbuğ Arslan, konuşmasında şunları söyledi;

“100 sene önceki istikbalimiz için istiklal mücadelesi verenleri, vatan ve özgürlük için direnenleri, cumhuriyetimize giden yolu açanları anmaya geldiniz. Aslında beherglas Edremitli, o kahramanların yaşadıklarını bir ölçüde yaşayarak bu günlere geldi.  Mesela herbiriniz, Şehit Hamdibey büyüklüğünde olmasa bile takatli sınavlardan geçtiniz. Hepiniz, Bönce dağlarında 100 yıl esbak kahramanlarımız kadar olmasa birlikte acılara tanık oldunuz. Belki Edremit gibi 797 gün işgale uğramadınız, amma hayatınızda birilerinin işgalini gerçeklenmiş tattınız. O yiğitlerin Edremit topraklarını koruduğu kabilinden, siz de özgürlüğünüzü, inancınızı, ekmeğinizi, yavrunuzu, yuvanızı korudunuz.

Her biriniz hayatınızın ayrımsız yerinde 100 sene geçmiş Edremit misali saldırılara uğradınız. ve Edremit kabil direndiniz. Onun için 100. Yılda vurgulamalıyım ki siz hemen Edremitli değilsiniz, Edremit’in ta kendisisiniz.

“SİZ FAKİRLİK İÇİNDE KAZANDINIZ. BİZSE ZENGİNLEŞTİKÇE KAYBETTİK, BİRBİRİMİZDEN KOPTUK, KOPARILDIK”

100. yılda size değil, o kahramanlara haykırmak istiyorum. İnanıyorum onların ruhları burada. Hatıraları capcanlı ve yaşıyor. Bu topraklar amacıyla toprağa düşenlere, tıpkı hilal uğruna ayrımsız gündüz kabilinden batanlara çığırmak istiyorum. Ihtimal sesimizi duyuyorlardır. Şairin dediği gibi ihtimal yükseklerden bizi izliyorlardır.

Edremit’in makro kahramanları, siz, adisyon yapanların oyunlarını bozdunuz, senaryolarını başlarına geçirdiniz, heveslerini kursaklarında bıraktınız. Sizin bu dağlarda, bu denizde iziniz var. Hoppadak Edremit’in tarihinde değil, yüreğimizde bile, ruhumuzda bile iziniz var. Edremitli yiğit atalarımız! Siz mücadelenizde, müdafaanızda, toprağın üzerinde ve altında bire bir oldunuz. Maalesef tığ olamadık. Hangi kırıcı ki ayrıştık, bölündük. Siz yetersizlik içinde kazandınız. Bizse zenginleştikçe kaybettik, birbirimizden koptuk, koparıldık. Siz ebedi istirahatgahınızda uyuyorsunuz. Bizse koyu uykulara daldık, uyutulduk, aldatıldık. 100 yıl geçmiş savaşım veren Edremitli yiğitlere sesleniyorum. Siz, Müdafa-i Ahbaplık cemiyeti kurdunuz. Gazetelere zar verip “bu memleketin hukukunu koruyacağız” dediniz. Biz hakkı, hukuku, adaleti o büyüklüğünde savunamadık. Siz yakalanınca konuşması üzere tırnakları çekilen, işkenceler gören, Edremitli yenilmez efeler oldunuz. Herzeyi elinden alınmaya çalışılan Kaymakam Hamdi Satma oldunuz. Biz, o kadar olamadık.

“MAATTEESSÜF ELDEN BU ÜLKENİN KOMUTANLARINA DEĞİL, KADINLARINA DAHI SAHİP ÇIKAMADIK”

100 yıl öncesinin Edremitli kadınlarına seslenerek şunları terennüm etmek isterim. Siz 100 sene geçmiş, bu yurdun ordusunun gömleğini pantolonunu hazırladınız. Tığ sizler kadar ordumuza eş çıkamadık. Kumpaslardan kurtaramadık. Maatteessüf vakit kaybetmeden bu ülkenin komutanlarına değil, kadınlarına birlikte sahip çıkamadık. Özgecanları ve elan birçok kadınlarımızı hayatta tutamadık. Sizlerin vücudundaki yaralar, kurşunlar haysiyet madalyanız, Bugün kadınlarımızın vücutlarındaki morluklarsa bizim utancımız oldu.

KURUCULARIMIZA, KAHRAMANLARIMIZA EDİLEN İFTİRALARA, KÜÇÜMSEMELERE, HAKARETLERE AKIBET VEREMEDİK”

100 sene öncesinin Edremitli çocuklarına sesleniyorum. Siz sütsüz satıp, çiçek satıp parasını verip bu toprakları savundunuz. Bizse yoz çocukları birlikte savunamadık. Bala evliliklerinin önüne geçemedik. Çocuklara yapılan iğrençlikleri durduramadık. 100 yıl ilk, manzara kuran Edremitli füru vardı. Bugünse çocukların umutlarının çalınmasına engel olamadık. Edremit, kahramanlarına 100 sene önce erbap çıktı. İşte Hamdibey. Ona, seçkin şeye karşın, tehditlere rağmen, yokluklara karşın, güce rağmen topluluk imdi. Tığ kahramanlarımıza sizin kabilinden sahip çıkamadık. Kurucularımıza, kahramanlarımıza edilen iftiralara, küçümsemelere, hakaretlere son veremedik.

“AYAĞINDAKİ PRANGALARI KIRIP ATMAYI SİZDEN ÖĞRENDİK”

100 sene ilk bu topraklarda başkalarının emrine girmediniz. Edremitliyi değil öldürmeye, hakarete, yokluğuna, yoksulluğuna de ağızsız kalmadınız. Tığ o büyüklüğünde olamadık.  Ama öğrendik. Giydirilen kefeni kesmek pekâlâ tamam sizden öğrendik. Ayağındaki prangaları kırıp atmayı sizden öğrendik. Ayağa kalkmayı sizden öğrendik.  Yani Edremitin 100 yıl önceki o yetişkin mazisine diyorum kim tığ sizin üzere olamadık. amma sizden çok şey öğrendik.

“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KEFENE SARDIRMAYACAĞIZ”

Edremit’in kurtuluşunun 100. yılında antlaşma olsun ki, Atatürk’e, Martir Hamdi Bey’e, Kuvay-i Milliye’ye, Edremit’in yiğitlerine, devleşen çocuklarına, kebir güçlü kadınlarına halas savaşının o muzaffer ordularına borcumuzu ödeyeceğiz. Kollarından, bacaklarından, canlarından güzeşte ama bağımsızlığından geçmeyen Edremitli kahramanlarımızın yolundayız. Özgürlüğümüzü kefene sardırmayacağız, selasını okutmayacağız. Akılcılığı gömdürmeyeceğiz, çağdaşlığı öldürtmeyeceğiz. 100. yılında andığımız alp Edremitlilerin yolunda, Celil Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ümüzün izinde elan şişman bire bir akide ve azimle yürüyeceğiz. 100 yılımızda siz esmer toprağın altındakiler, tığ üstündekilere ilham olsun. Yenilenmemize çevirgeç olsun. Cesaretiniz bugüne mum tutsun, mücadeleniz yolumuzu aydınlatsın. Ruhunuz hayat dolu, mekanınız cennet olsun. Edremitli olmakla bize gelgel yaşatan atalarımıza esenleme olsun. Edremitlilerin bükülmez bileklerine, utanmak bilmez yüreklerine selam olsun. Kurtuluşumuzun 100. Yıldönümü mutlu olsun.”

Konuşmanın arkası sıra Menderes Bulvarındaki resmi geçit töreni düzenlendi. Ahali oyunları ekiplerinin künde ettiği Edremit efeleri tören düzeni mensuplarına Türk bayrağı armağan etti. Ardından tören geçişleri başladı. Askerler, sivil topluluk kuruluşları, dernek ve odalar ile ilçedeki işletmeler sâri adına ve araçlarıyla gerçekleştirdiği resmi derbent gönülden izlendi.

ATATÜRK GENÇLİK VE KÜLTÜR MERKEZİ

Edremit’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinliklerinde Edremit Belediyesi marifetiyle yaptırılan Atatürk Cahillik ve Kültür Merkezi açıldı.

Akşam ise fener alayı ve İsmail Özkan konseri düzenlendi.

Share: