DÜRÜST Parti’li Vareste, Kahramanmaraş’ta sivil cemiyet kuruluşları buluşmasında konuştu Açıklaması

AK Fırka Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bu coğrafyada global olarak oynanan oyunların farkında olduğunu belirterek “Türkiye bütün sorunların barışsever ayrımsız şekilde çözülmesinden yanadır.” dedi.

SELIM Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığınca bir otelde düzenlenen “Sivil Cemiyet Kuruluşları Buluşması” programda konuşan Kurtulmuş, sivil sosyete kuruluşlarının toplumun ayrımlı kesimlerine elan şen anlayış ve halkın beklentilerinin belirlenerek çözüme kavuşturulması noktasında oylumlu ayrımsız yere topluluk olduğunu söyledi.

Dünyanın kazançlı ve siyasi olarak tafsilatlı yıllardır yaşamadığı nazik sıkıntıların içerisinde olduğunu anlatan Vareste, şunları kaydetti:

“Ayrımsız taraftan aha Karadeniz’üstelik bitmeme eden Ukrayna- Rusya meselesi, farklı taraftan Uzak Maşrık’bile, Asya’da bitmeme eden Amerika ile Rusya ortada Tayvan üzerinden gündeme mevrut gerilimler. Diğer taraftan gene yıllardır yaşadığımız ilkin bizim coğrafyamız almak için çabukça Türkiye’nin güneyinden başlayarak Yemen’e kadar vasıl o coğrafyadaki bağırsak savaşlar, çatışmalar, gerilimler, yıldırı örgütlerinin ortaya koymuş olduğu birtakım arbede ortamları, Afrika’daki gerilimler, Asya’daki gerilimler, Şarki Akdeniz’birlikte petrol ve hidrokarbür kontrol faaliyetleri bakımından yaşanan gerilimler, yeniden Türkiye yerine baktığımız zaman Ege’birlikte Yunanistan üzerinden Türkiye’nin köşeye sıkıştırılması çabaları. Balkanlar’dahi yıpranmamış denklemlerin ortaya çıkarılması ve bakir gerginlik alanları içerisinde birtakım patırtı alanlarının yaratılma çabaları. Bire Bir şekilde Kafkaslar’de görüyorsunuz. Ermenistan baştan Azerbaycan’a saldırarak bizim orada oluşturmaya çalıştığımız hamaset ve istikrarı bozucu adımlarını atmaya çalışıyor. Orada Kafkaslar’bile alelhusus Güney Kafkasya’bile yaşanan kimi gelişmeler. Hep bunların hepsine baktığınız ant, dünyanın hemencek müstacelen rastgele yerinde iri güçlerin dünyadaki küresel mücadelenin kendilerini merkezi olarak gören güçlerin belki da serencam on yıllar süresince göze alamadıkları gerilimleri, çatışmaları gündeme getirdiğini görüyoruz. Rusya’nın, Çin’in, ABD’nin, Avrupa’nın ve başka gâh aktörlerin toptan ölçekte tıpkı hesaplaşma, küresel ölçekte benzeri savaş ortaya koyduğu bu dönemde haddizatında yaşananlar hem siyaseten hem iktisadi yerine dünyada sunulan hakimiyet mücadeleleridir. Bu hakimiyet mücadelelerinin verildiği coğrafi alanların tezelden aceleten tamamının orta noktasında da Türkiye vardır.”

Türkiye’nin bu coğrafyada yaşayan benzeri şekilde ayakta durmaktan hatta koşarcasına ilerlemekten eksantrik hiçbir şansının bulunmadığını vurgulayan Kurtulmuş, yaşanan bu süreçte kontak ve beraberlik içerisinde milli taraf nasıp etmenin şart olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin bağırsak ve aut politikada yaşayan tıpkı şekilde için devam ettiğini hatırlatarak serencam zamanlarda yakalanan bu ivmenin muhteşem ve dirimlik olduğunun altını çizdi.

Yaşanan konuşu krizle ilişik Hükümetin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ayrımsız numaralı önceliğinin “tezgahı dağıttırmamak” olduğunu anlatan Vareste, şöyle konuştu:

“Türkiye bir taraftan soylu erki büyümesini devam ettirirken büyümeyi üstelik adaletli ve hakkaniyetli vatandaşımızla bu süreci geçirebilmek üzere her tip desteği ortaya koyabilmektedir. Türkiye bu müddet içerisinde esasen zat iktisadi gücünü artırabilmek üzere özellikle doğalgaza bağımlılığı ortadan kaldırabilmek üzere biliyorsunuz Akdeniz ve Karadeniz’dahi doğalgaz arama faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah genişlik bodur zamanda Karadeniz’üstelik bulunduğu gibi Akdeniz’de de doğalgaz kaynakları bulunarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Tekrar benzeri şekilde bu proses içerisinde Türkiye hele savunma sanayisindeki gelişmelerine haddinden fazla şişman nazik bire bir şekilde ivme kazandırmış yaklaşık yüzdelik 75-80 seviyelerinde yerlilik oranlarına ulaşarak acun defans sanayisi liginde parmakla gösterilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. “

Kurtulmuş, Türkiye’nin dünyadaki gelişmelere katiyen ilgisiz kalmayan ve çözüm üreten ayrımsız talih olduğunu anımsatarak bunun amacıyla Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştaki arabuluculuk hamlesine bakılmasının ehliyetli olacağını söyledi.

ABD ve kâh ülkelerin savaşın bitmesini istemediği için sulh ortamın sağlanamadığını belirten Vareste, “Azık krizinin çözülmesi için Ukrayna ve Rusya’dan tahılların acun piyasalarına çıkarılabilmesi için gelişigüzel çeşit sorumluluğu Türkiye yerine getirdi. Şu zaman da merkezi ve koordinasyonu İstanbul’üstelik olan bir hububat koridoru açıldı, dünya piyasalarına dahi bu anlamda bu tahıl en edilmiş oluyor. Türkiye bölgesindeki ve dünyadaki bütün olaylarda enerjik ve bayağı hal üreten bir mutluluk. Türkiye kendisinin milli menfaatlerini sonuna büyüklüğünde müzaheret etmek için savaşım eden tıpkısı ülkedir.” diye niteleyerek konuştu.

Yunanistan’a tavsiyede bulundu

Bazı kesimlerin büyüyen Türkiye’nin başına bazen badireler fethetmek istediğini, Ege’da Yunanistan üzerinden Türkiye’yi kapatmak, Türkiye’yi köşeye kısmak isteyenler olduğuna bel fail Vareste, şunları kaydetti:

“Türkiye bu coğrafyada küresel olarak oynanan oyunların farkındadır. Türkiye bilcümle sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesinden yanadır. Bu amaçla da gelişigüzel şekilde ortaya konulacak ve Türkiye’yi taciz edecek bu girişimlerin Yunanistan’a tek yarar sağlamayacağını biliyoruz ve buradan da yandaki bire bir talih, hem üstelik sınırdaşımız aynı mevki adına Yunanistan’a şu tavsiyede, şu teklifte bulunuyoruz. Türkiye Yunanistan arasındaki mesail peki otururuz, konuşuruz çözeceklerimizi çözeriz, çözemediklerimizi dahi komşuluk ilişkileri içerisinde bunları fora etmek amacıyla gayret harcama ederiz. Aman ha zinhar ha birilerinin sırtınızı sıvazlamasına kanmayın, birilerinin sırtını sıvazlayıp ortaya atanların henüz sonraları o ülkeleri nasıl ayrımsız şekilde boydak bıraktığının onlarca örneği vardır. en son örneğini üstelik Ukrayna’bile görüyoruz.”

Share: