DÜRÜST Parti’li Bekle’den “Afrika ülkeleriyle ilgiler artmaya devam edecek” açıklaması

YANLIŞSIZ Tümen İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasında beraberlik ve tesanüt temelinde atılan adımların bitmeme ettirileceğini belirtti.

Bekle, yaptığı açıklamada, Ankara’de düzenlenen Dünya Sektörlerarası İşbirliği Forumu’nun açılışına katıldığını kaydetti.

Buradaki konuşmasında Afrika’dahi kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık istem, teşrikimesai yapılmadık mutluluk bırakmadıklarını aktaran Bekle, Afrika halklarının de Türkiye’ye aynı içtenlikle yaklaştığını gördüklerini anlattı.

Son 20 yılda Rum Ajansı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Kızılay, Yunus Emre Enstitüsü, hisse senedi adamları dernekleri ve Türk Hava Kurumu üzere kurumlar yoluyla Türkiye ile Afrika arasındaki politik güvenin çokça elan gelecek seviyelere taşındığını vurgulayan Bekle, “Gelişen ikili ve ticari ilişkilerin toprak ve dünya üzerinde dönüşüme taraf vereceğini düşünüyoruz. Bu dönüşüm gerçekleşirken Türkiye ve Afrika ülkeleri olarak el birliği ve tesanüt temelinde attığımız adımları bitmeme ettireceğimizi zar ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: