Dünyada kendi sınıfında yalnız tek var! Tahtelbahir havuzu Yalova’da suya indirildi

Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Umumi Müdürlüğü ile Askeri Üretimlik ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) ortada 17 Fasıla 2019 tarihinde imzalanan barışma kapsamında tamamlanan tahtelbahir havuzu, Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hicri Ercili Tersanesinde törenle suya indirildi.

DENİZALTILAR İÇİN YAPILDI

Proje kapsamında tamamlanan havuz, milli denizaltı üretilmesi, denizaltıların hizmet, tamirat ve asrileşme faaliyetlerinin muttasıl sürdürüldüğü Bataklık Tersanesi Komutanlığı’nın tahtelbahir düz yazı ile bakım tamirat enfrastrüktür ve kabiliyetlerinin arttırılması için imal edildi.

“DÜNYADA APAYRI BİR ÖRNEĞİ YOK”

Havuz ile ilişkin gazetecilere açıklamada mevcut ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu, ASFAT ve Bahir Kuvvetleri Komutanlığı için koskocaman bire bir bölüm yaşadıklarını söyledi.

Projenin çokça şanlı olduğunu ve ciddi önemi bulunduğunu aktaran Karaçorlu, “Tahtelbahir havuzumuz gereksiz ağırlığı ile 4 bin titrem geliyor ve 3 bin tonluk denizaltını tahammül kapasitesine eş. Diğer havuzlardan ayıran çokça fazla çeşni var. İçerdiği özellikler dolayısıyla dünyada başka benzeri örneği yok. Yer makro özelliği havuzun kendine ait ayrımsız kapama sistemi olması. Hem üstüne tıpkısı çatımız var hem dahi başında ve böylecene giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların abuhava şartlarından bağımsız yerine bakım ve onarımlarını ve gerekiyorsa yıpranmamış düz yazı faaliyetlerini seçkin hava koşuluna sınırlanmış kalmadan ika imkanı sağlıyor.” diyerek konuştu.

ISI GEÇİRGENLİĞİ BULUNMUYOR

Çatı üzerindeki kaplamanın Avrupa standartlarında tecrit yalıtkanlığına eş olduğunu birlikte anlatan Karaçorlu, şöyle konuştu:

“seçme ısı geçirgenliği bulunmayan. Yapılan standartlar ve projelendirme NATO standartlarında. Türk loyduyla beraber arama edildi. Bu havuz diğer havuzlardan ayıran özelliklerden bir tanesi berrak denizlerde havuzlama kapasitesine cemaat.100 nat rüzgar hızı, yani yüksek bir rüzgar hızında birlikte stabilizesinde seçme mübayenet yok. Vakar olarak Azmak’teki donanmada kullanılacak. Boyu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, azami dalış derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 zaman kabil bodur tıpkısı sürede ulaşabiliyor. İçerisinde çokça şanlı elektronik otomasyon sistemleri var. Bunlardan bir kaçı gemi merkezleme sistemi, reflection sistemi, su şeş görüntüleme sistemi. Bunların kâffesi havuzlanan denizaltı ve gemi güvenliği için kebir olan sistemler. Bu sene içerisinde tasdik etmeyi hedefliyoruz. Gökçe vatan hedefine bizi bir kadem henüz yaklaşacağını hedefliyoruz.”

28 havuz personeli ve 14 tahtelbahir gözetleyici personelini 5 çağ süresince hatim yapmadan barındırabilecek olan havuz, ayrımsız zamanda 4 sayı dizel-jeneratör sayesinde limana sadık kalmadan dahi her yerde denizaltının hizmet tamirat faaliyetlerini yürütebilecek.

Boş ağırlığı 4 bin ton olan ve 3 bin tonluk kaldırma kapasitesine cemaat tahtelbahir havuzu, 105 metre uzunluğu, 25,1 metre genişliğe ve 19,95 metre yüksekliğe topluluk.

Share: