DSP Genel Başkanı Duayen, gündemi değerlendirdi Açıklaması

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Alemdar Evliya, futbol maçlarında tribünlerden atık sloganlara ilişik, “Siyasa ne stadyumda ne ibadethanede ne bile kışlada yapılır. Siyaset, spor kulübünde değil, siyasal partilerin bünyesinde ve sandıkta yapılır.” dedi.

Evliya, parti umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulu’nda, Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar (EYT) ile ilgilendiren düzenlemenin yasalaştığını hatırlatarak, tafsilatlı yıllar sürdürdükleri demokratik mücadelelerinin sonucunda haklarına munsap EYT mağdurlarını kutlama etti.

Alemdar Duayen, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra parti adına yaptıkları çalışmalara değinerek, evleri, iş yerleri yıkılan, evladını, kardeşini, anasını-babasını kaybeden, yakınları bozgun altında kalanlarla buluştuklarını belirtti.

Evliya, “Böyle bir felaketi yaşadıktan sonradan oluşan yaralar çabucak fiziki ve maddi boyutta değerlendirilmemeli, temel yıkımın can kuşu dünyasında gerçekleştiğini unutmamalıyız. Eksiğiyle ziyadesiyle, doğrusuyla yanlışıyla depremlerin üstesinden gelmeye müteharrik, maddi manevi rastgele nev desteğini ortaya koyan ilkin devletimiz gelmek için bilcümle dost ve kardeş ülkelere, yerel yönetim yetkilileri ve çalışanlarına, yerel ecnebi STK’lere, hususi ve tüzel yekpare kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Meydana mevrut depremin, Türkiye’nin kentleşme politikalarının batkı ettiğini gösterdiğini dile getiren Duayen, “Elbet ki bu iri felaketin nedeni, depremden artık kavisli kentleşme politikasından, yanlış planlama yaklaşımlarından, yanlış inşaat sistemlerinden kaynaklanıyor.” dedi.

DSP Umumi Başkanı Alemdar Duayen, ayak topu maçlarında tribünlerden atılmış sloganları birlikte “Sporseverlerimizi siyasetin öznesi haline getirmeye harıldamak on paralık kimsenin yararına olmadığı kadar özünde spora ve topluma birlikte ihanettir. Bunu kurgulayanları, böyle bire bir kırıcı stratejiye politik çıkarları üzere bindi verenleri yer zinde şekilde kınıyorum. Yöntem hangi stadyumda ne ibadethanede hangi da kışlada yapılır. Siyasa, spor kulübünde değil, politik partilerin bünyesinde ve sandıkta yapılır.” şeklinde değerlendirdi.

Share: