Dokunaklı fırtına dünyaca ünlü şelaleyi menfi akıttı, boğanak alt geçitlerde araçları çevrik bıraktı

Kötü sıkıntı dünyaca ünlü şelaleyi huysuz akıttı, bora madun geçitlerde araçları mahsur bıraktı

Saatteki hızı 153 kilometreye vasıl fırtına hayatı katre etti, sağanak dolayısıyla 1 tekne battı

Döşemealtı ilçesinde metrekareye 127 kilo yağmur düştü

ANTALYA – Meteorolojinin ‘turuncu kod’ ile uyardığı Antalya’bile akşam saatlerindeki dokunaklı sıkıntı ve bora hayatı felç etti. Saatteki hızı 153 kilometreye kadar çıkan rüzgar, dünyaca ünlü şelaleyi terse akilane akıttı, baş döndürücü sağanak zımnında su dolan ast geçitlerde vesait ve vatandaşlar mahdut kaldı, balıkçı barınağında dahi 1 havza battı.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünün ‘turuncu kod’ ile uyardığı Antalya’bile, sabah saatlerinde başlayan rüzgar ve yağış, ilerleyici saatlerde yerini boğanak ve fırtınaya bıraktı. Akşam Ezanı saatlerinde ise şehirde hanay adeta damla oldu. Etkisini arttıran sağanak ana yol ve sokakları göle çevirdi, madun geçitlerde araçlar mahsur kaldı. Polis Güçleri ekipleri su basan alt geçitlerde gidiş geliş akımını keserken, vesait canip yollara yönlendirilince ayrıntılı kuyruklar oluştu. Muhat kalan açkı ve akarsu baskınlarına karşın itfaiye aracı ekipleri uyanıklık haline geçti. Yeniden yağmur dolayısıyla Konyaaltı ilçesi Balıkçı Barınağı’nda bir tekne battı. Boğanak, en çok Konyaaltı, Muratpaşa, Kepez, Döşemealtı ilçelerinde hareketli oldu.

Metrekareye 127 kilogram yağış düştü

Şehir merkezinde yer faziletkâr yağış Döşemealtı ilçesinde gerçekleşti. Serencam 24 saatte metrekareye Döşemealtı Nebiler mahallesinde 127, Kumluca Akdağ’üstelik 113, Akdeniz Üniversitesi’nde 108, Kepez’de 93 ve Muratpaşa’ya üstelik 76 kg yağmur düştü.

Dünyaca adlı çavlan denize değil karaya döküldü

En erdemli rüzgar hızı Tümsekli ilçesi Yufkalık Feneri’nde 153, Konyaaltı Eskimemiş Liman’da 111 ve Muratpaşa ilçesinde 95 km/saate ulaştı. Keskin fırtına zımnında Lara bölgesinde denizle buluşan dünyaca ünlü Düden Şelalesi’nde, tersten gelen rüzgar şelalenin sularını denizle değil karayla buluşturdu.

Gece saatlerinde yağış ve sıkıntı etkisini kaybederken, Antalya’nın doğusunda etkisini sürdüreceği bildirildi.

Share: