Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı

Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı

Kurban Bayramı’nda besicinin elinde kalan kuzu hitit Kuveyt’e ihraç edildi

Küçükbaş besiciyi yüklenmek amacıyla faaliyete geçirilen projeyle Kuveyt’e kuzu eti ihracatı

DİYARBAKIR – Tarım ve Orman Bakanlığı desteği, Deri ve Benzin Kurumu Umumi Müdürlüğü ile Damızlık Koyun ve Tutturuk Yetiştiricileri Birliği koordinesinde Diyarbakır’de besiciden alınan küçükbaş hayvanların kesimlerinin yapılmasıyla Kuveyt’e 10 tonluk vücut ihracatı yapıldı.

Diyarbakır’dahi Kurban Bayramında besicinin elinde artan küçükbaş hayvanat, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği, Cilt ve Süt Kurumu Umumi Müdürlüğü ile Damızlık Kucak ve Direngen Yetiştiricileri Birliği koordinesinde ense denk 92 liradan alınarak bire bir vücut entegre firmasında kontrolleri yapıldıktan sonraları kesimleri yapıldı. Vacip hazırlıkların tamamlanmasıyla evvel etapta Kuveyt’e 10 tonluk kuzu eti ihracı gerçekleştirildi.

Tıpkı cilt bütünleşmiş firması umumi heyet başkanı ve Diyarbakır Tecim Borsası Sedir Başkanı Ahmet Kamer, besicileri, üreticileri beslemek amacıyla Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı yaptıklarını söyledi. 10 tonluk ihracatla hem ülkeye döviz kazandırmak hem bile besicileri zarara düşürmeden bu işi sürekli ayla getirmeyi amaçladıklarını aktaran Kamer, “Biz, şu anda fazlasını gönderiyoruz. Şu anda kuzu karkas olarak toptan fiyatları 92 liradan kötü mümteni şekilde alımları yapıyoruz. İhraca bugün başlama verdik. Bu, Diyarbakır ekonomimiz üzere, besicilerimiz amacıyla büyük bir destektir. Fiyatlar yükselip zımnında üreticilerimiz uymazlık etmeyecektir. Şu anda üreticilerimiz çokça edisyon durumda. Bunu Et ve Benzin Kurumu Umumi Müdürlüğü, Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Maya Kucak ve Muannit Birliğimiz koordinasyonunda arkadaşlarımızı iaşe etmek için yapıyoruz” dedi.

“Vücut ve Benzin kurumları 90 liradan alıyor, halka yüzde 25 indirimle satıyor”

Sürecin borsalarda başladığını belirten Ay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birliklerimize birlikte kayıtlı üreticilerimiz var. Rüfeka, onları sıraya koymuşlar. Sırası gelenden çekip geçim yapacağız. Yıl sonuna kadar besicilerimizi rahatlatacak rakama ulaşacağız. Türkiye halkına, Diyarbakır halkına şunu gelmek istiyorum. Kuzu eti sağlıklıdır. Bunu tüketelim. Hem besicilerimize, hem üreticilerimize bindi olalım. Fiyatı bile uygundur. Şu anda Deri ve Benzen kurumlarımız bunun amacıyla zat bütçelerinden yüzde 25 iskonto, üreticilerimizden değil; 90 liradan alıyorlar ve yüzde 25 halkımıza sunuyorlar. Tıpkısı destektir, uymazlık etmemeleri üzere. Üretimin sabah akşam olabilmesi için.”

“Seslenme ettiğimiz düzlük Ortadoğu piyasasıdır”

Projenin ülke ve Diyarbakır üzere çok mebzul aynı molekül olduğunu tabir fail Ay, “Buraya gelen hayvan bilimi evvel aktif namına baytar doktor kontrolünde muayenesi yapılmaktadır. Muayenesi biten efsanevi kesime sevk edilir. Burada kesildikten sonra 24 saat sevimsiz çekicilik depolarında zait 0-2 dereceye kadar getirilir. Buzdolabı klimalı araçlarımızla İstanbul Havalimanına irsal ediyoruz; oradan de uçakla sevkiyatı yapılmaktadır. Seslenme ettiğimiz vadi Ortadoğu piyasasıdır” diye niteleyerek konuştu.

“Bakanlığımızın başlattığı siyasa haddinden fazla yerinde benzeri değişmeyen”

Diyarbakır Damızlık Koyun ve Muannit Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya ise Kurban Bayramından sonra satılmayan zooloji yetiştiricilerin elinde şiştiğini ve satılmadığını kaydetti. Bu yüzden bakanlığa müracaatlar ve başvurular olduğunu açıklanan Çetinkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Et ve Benzen Kurumu kendisine birlikte bize hakeza ayrımsız imkan tanıdılar vekâlet gözetiminde. Etin karkası 80 liraya büyüklüğünde düşmüştü. Deri ve Benzin Kurumu müdahalesiyle 92 liranın altında satılmaması üstüne mutabık olduk. Yetiştiriciyi korumazsak ülkemizde cilt sıkıntısı olacaktır. Bunları ayakta sancımak durumundayız. Bakanlığımızın başlattığı siyasa haddinden fazla yerinde bir karar. Geç bile kalındı. Amma inşallah yararlı olacaktır diye düşünüyoruz. Şu anda kurbandan bilahare besicilerin elinde tokluk kuzuların piyasadan çekilmesidir. Başlattığımız proje bu. Bunu temizlediğimiz ahit piyasada benzeri denge olacaktır.”Share: