Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın 5 yıllık kalkınma planı hazırlanacak

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen çalıştayla, Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın 5 almanak kalkınma planı belirlenecek.

Diyarbakır’bile bire bir otelde gerçekleştirilen “Karacadağ Kalkınma Ajansı 2024-2028 TRC2 Bölgesi Nahiye Planı” çalıştayında, ajansın genel sekreteri Hasan Maral tarafından kalkınma planına ilişkin lokma tatlısı yapıldı.

Maral, bu kapsamda yürütülecek çalışmalara ilgili AA muhabirine, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan mesul kalkınma ajanslarının 2009’dan beri bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Bölgede heybetli esas temalardan “tarım”, “rustik kalkınma”, “sanayi”, “turizm” ve “kültürel bırakıt” sosyal gelişme eksenlerinin, aktörleriyle tıpkı araya gelinerek tartışılacağını anlatan Maral, “Burada tasrif, açacak ve önsezi önerisi geliştirdik. Uğur stratejilerimiz var. 4 ayrı oturum yaparak alanında harika eşhas, yıpranmamış aktarılma toprak planına ilişik rey, teklif, cazibe ve projelerine ilişkin detaylar verecek. Bu aldığımız bilgiler doğrultusunda mevcut durum analizleri yapılarak, eldeki başka kapsam setleri da irdelenerek eskiz hazırlanacak.” dedi.

Bu planla ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haziranda yayımladığı tamim doğrultusunda çalışmalara başlandığına bel eden Maral, 2023’ün ilk yarısında birlikte Cumhurbaşkanı’nın onayıyla gelecek 5 yıllık döneme ilişkin faaliyete geçeceklerini belirtti.

Maral, “Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın önümüzdeki 5 yıllık kalkınma planını hazırlıyoruz. Bunları hazırladıktan sonraları potansiyellerimizi harekete geçirecek alanların, envestisman ortamının iyileştirilmesi amacıyla atabileceğimiz adımların, beşeri sermaye ve turizm gibi alanlarda kurum ve kuruluşların yapması müstelzim faaliyetlerin altını doldurmuş alacağız. Kullanılmamış stratejilerle 2014-2023 yılları beyninde ulaştığımız hedeflerimizin konusunda yıpranmamış performans göstergeleri ekleyerek bakir bir kademeye atlamış olacağız.” diye konuştu.

Çalıştay, “Üretim ve Dış Tecim”, “Turizm ve Kültürel Bırakıt”, “Toplumsal Kalkınma” ile “Ekincilik ve Kırsal Kalkınma” oturumlarıyla sürüyor.Share: