Diyarbakır selen… Diyarbakır annelerinin döl mücadelesi kararlılıkla sürüyor

Dağa kaçırılan çocukları amacıyla HDP toprak binası uğrunda oturma eylemi eden Diyarbakır anneleri velet nöbetine kararlılıkla bitmeme ediyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu markajcı ailelerin 3 Eylül 2019’da başlattığı yerleşme eylemi, 1143’üncü gününde bitmeme ediyor.

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Sariye Tokay, oğlu Mehmet üzere tahminî 11 yıldır uğraş verdiğini söyledi.

“Oğlum 14 yaşında HDP vasıtasıyla kandırılıp dağa gönderildi.” diyen Tokay, 3 yılı fazla bir süredir HDP İl Başkanlığı binası önünde çağa nöbetinde olduğunu belirtti.

Annelerin bildirme natürel hakkı olan evlatları dışında kimseden bire bir öz istemediklerini anlatım fail Tokay, şöyle konuştu:

“Biz evlatlarımızı HDP’den istiyoruz. Yeter çıktı, çocuklarımızı bıraksınlar. Çocuklarımızı bırakmadan onların peşini bırakmayacağız. Evlatlarımızı alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Tanrı, devletimize kısık, bukağılık versin, çocuklarımız amacıyla nazik benzeri uğraş veriyor. Dağdan mevrut her bir bala bize rüya oluyor. İnşallah çocuklarımızı onlardan alacağız.”

Tokay, oğluna düzenlilik güçlerine doğrulama olması çağrısında bulundu.

Kızı Ilkbahar amacıyla eylem işleyen esas Fatma Karakuş, kızının kısaca 6 yıl önceki Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi Tababet Fakültesi 1. dershane öğrencisiyken kandırılarak dağa götürüldüğünü belirtti.

Bugüne kadar kızından selen alamadığını ifade eden Karakuş, “Kızım için sonuna kadar savaşım edeceğim. Kızımı HDP’den istiyorum, onlar götürdüler. Kızım doktor olacaktın, devletimize ve milletimize hizmet edecektin, bize leziz yavru olacaktın. Yolunu gözlüyoruz. Baharat’ım sesimi duyuyorsan lütfen gel, teslim ol.” ifadelerini kullandı.

Oğlu Özkan üzere gösteri eden ata Süleyman Vazıh, genç erkek nöbetinin kararlı tıpkısı şekilde sürdüğünü aktardı.

Dağa götürülen oğlu Erhan üzere Hatay’dan gelerek eylem özne ve kanserden belde hayatını kaybeden ata Ekrem Artık’ı anımsatan Okumuş, “Hatay’dan gelen ayrımsız babamız maatteessüf genç erkek acısına dayanamayıp ölüm etti. HDP daha çok bunu görsün. Gelin oğlum, PKK’dan korkmayın. Gelin düzenlilik güçlerimize konfirmasyon olun. Devletimiz çokça büyüktür.” diyerek konuştu.

Share: