DİYARBAKIR – “Gülgûn Otobüs” ile meme kanseri amacıyla farkındalık oluşturulacak

Diyarbakır’bile pembe tasarımla giydirilen ve yıl sonuna büyüklüğünde Diyarbakır- Van arası paçarız kez yapacak otobüs ile bicik kanseri üstüne farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Zihayat Deneyim Derneği ve bire bir otobüs firmasının “1-31 Ilk Teşrin Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” zımnında hayata geçirdiği “Meme Kanseri ile Mücadelede Birlikte Kez Alıyoruz Projesi” kapsamında pembe tasarımla giydirilen bir otobüs yıl sonuna büyüklüğünde Diyarbakır-Van arası kopça sefer yapacak.

Projenin tanıtımı Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde düzenlenen etkinlikle yapıldı.

Etkinlikte konuşan, projenin ortağı olan otobüs firmasının CEO’su İrem Saraka, bugün farkındalık otobüsünün Diyarbakır’dan Van’a gideceğini belirterek, sene sonuna kadar da iki toprak arasında düğme seferi sürdüreceğini söyledi.

Saraka, “Otobüsümüzü görüp, ‘Aslında tıpkısı gitsem mi kontrole?’ deyip bile hayatlar kurtarabiliyorsak doğrusu misyonumuza ve amacımıza ulaşmışızdır. Bundan henüz kıymetlisi de yoktur.” ifadelerini kullandı.

“Bicik kanseri tanıları sahn kurtarıyor”

Dicle Üniversitesi (DÜ) Kanser Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Muhammet Uca Kaplan, ülkenin batısına göre bu bölgede bicik kanserinin elan güre yaşta görüldüğünü söyledi.

Bu nedenle hastaların taranması ve hayatlarının kurtarılmasının çokça şanlı olduğunu dile getiren Kaplan, şöyle konuştu:

“Meme kanseri tanıları maltalık kurtarıyor. Zira bu hastalığı hangi büyüklüğünde er yakalarsanız, hastayı o kadar erken kurtarma şansınız artıyor. Ancak işi akışına bıraktığınızda ve tıpkısı şikayetle doktora gitmeye kalktığınızda hareket işten önceki olabiliyor. Bölgemizde hala taramalar yurt durumda. Kadınlarımız bibi yeterince tarama programlarına gitmiyor. Bunun sonucunda bütün dünyada meme başı kanserine yakalanma oranı yüzde 5’lerdeyken, bölgemizde yüzdelik 25 civarında. Bu nedenle bu kök etkinlikleri önemsiyoruz.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Abdullah Fellah üstelik proje kapsamında tıpkısı insanın daha sağlığına kavuşturulmasının bildirme esaslı iş olacağını belirtti.

Günümüzde kanser vakalarının çeşitli nedenlerden hava arttığına dikkati çeken Çiftçi, er teşhisin muhteşem olduğunu vurguladı.

Fellah, “Kadınlarımız bu konuda korkmadan, edepsizcesine, sıkılmadan tedavilerini ve muayenelerini yaptırabilmeliler. Bu ve analog etkinliklerle bu bölgede farkındalıkları artıracağız.” ifadesini kullandı.

Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak İl Esenlik Müdürlüğü aksiyon birliğiyle bir aktif tır hazırlama aşamasında olduklarını anlatan Maraba, en kısa sürede bütün Diyarbakır’ı gezecek tırda bicik kanseri üstüne tarama yapılacağını belirtti.

“Zihayat yaşta kansere yakalandım”

22 yaşında meme başı kanseri tanısı konulan Elif Bozkurt, kontrollerin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Zor tıpkısı süreci geride bıraktığını, kontrollerinin bitmeme ettiğini dile getiren Bozkurt, “Duş alırken ele gelen aynı kütle fark ettim. Genelde 40 yaş üstü kadınlara mamografi öneriliyor. 20 gözyaşı için ‘muayene olun’ denilmiyor. Ego ise tendürüst yaşta kansere yakalandım.” dedi.

Daha sonraları otobüs Van’a uğurlandı.

Share: