Dışişleri Bakanlığı: Savaşın Ukrayna’nın Yerey Bütünlüğü ve Egemenliğini Bünye Edecek Şekilde Sona Ermesi İçin Seçkin Cins Çabayı Sürdüreceğiz

Dışişleri Bakanlığı, Rusya- Ukrayna savaşının dönümünde, “Yeniden beri reddettiğimiz bu savaşın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini bünye edecek şekilde sona ermesi üzere rastgele çeşit bindi ve çabayı sürdürmeye bitmeme edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yıl dönümü dolayısıyla bugün yaptığı yazılmış açıklamada, Türkiye’nin savaşın sona ermesi için gösterdiği çabanın süreceği mesajını verdi. Dışişleri’nin açıklaması şöyle:

“Yekpare girişimlerimize karşın, Ukrayna’da bundan tekmil aynı yıl geçmiş bugün başlayan cidal halen devam ediyor. Maatteessüf bu savaşın ağırbaşlı maliyeti, yemeden içmeden iki ülkede değil tamam dünyada karşıt şekilde hissediliyor.

Savaşın müzakereler vasıtasıyla adil ve temelli ayrımsız şekilde benzeri an önceki sona erdirilmesi gerektiğini rastgele platformda vurguluyoruz. İstanbul Tahıl Anlaşması karışma, analog girişimlerle çözüme yönelik çabalara destek oluyoruz.

Yeniden beri reddettiğimiz bu savaşın, Ukrayna’nın yer bütünlüğünü ve egemenliğini kasılma edecek şekilde sona ermesi amacıyla temas çeşit bindi ve çabayı sürdürmeye bitmeme edeceğiz.”

Share: