Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması: “İşi kızıştırmak isteyenler sözlerimi çarpıttılar”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması: “İşi coşturmak isteyenler sözlerimi çarpıttılar”

“(Suriye’birlikte) Kefaret politik çözüme değil askeri çözüme inanıyor”

“(Suriye’de) Tehalüf bize güveniyor, hiçbir antlaşma da yarı yolda bırakmadık”

ANKARA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Öncelikle barıştırma değil telif kelimesini kullanmıştım. Takkadak Suriye içerisindeki bazen provokatörler değil Türkiye içerisinde bu işi kızıştırmak isteyenler birlikte sözlerimi çarpıttılar” dedi.

Vekil Çavuşoğlu, Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevics ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin peşi sıra matbuat toplantısı düzenledi.

Letonyalı bakanın en üst 2016’da 15 Orak Ayı çarpış girişiminin peşi sıra Türkiye’ye tesanüt ziyaretinde bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, 2019’bile ise kendisinin Letonya’evet tıpkısı müzakere gerçekleştirdiğini söyledi.

Ekonomik ilişkileri geliştirmek için çaba sarf etiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “İkili ticaret hacmimiz tahminî yüzde 50 arttı. Turizm, ekin, terbiye bu alanlarda da hareket birliğimiz yetiştirmek istiyoruz. Letonyaların tatil amacıyla geçmiş tercihi Türkiye, benim de şehrim Antalya Alanya’yı özellikle yeğleme ediyorlar. Letonya ile NATO çerçevesindeki hareket birliğimiz üstelik bitmeme ediyor. Ortak coğrafyamızdaki gelişimleri değerlendirdik, bunun başında Ukrayna’dahi bitmeme fail savaşı konuştuk. Ateşkesin sağlanması için sarf ettiğimiz çabalar hakkında bilgiler verdim. Tahılın ihracatı üzerine sürecin şüphesiz işlediğini anlattım. Tahıl ihracatı ile ilişkin imzalanan kavil problemsiz şekilde ilerliyor. Sürecin devamı ve kesintiye uğramaması amacıyla tamlık muhit ile çabalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“İsveç ve Finlandiya’nın üstelik NATO’evet aşınacak olması bizim üzere makro”

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics ise üst düzem temasların ileriki günlerde süreceğini vurgulayarak, “en son düzeyde temaslarımız önümüzdeki günlerde birlikte bitmeme edecek. Türkiye’deki dostlarımıza teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. 2 yıl geçmiş korona virüs yarık verdiğinde mütehammil çok vatandaşımız İstanbul Havalimanı2ndna kalın kafalı geldiler. İşbirliği için faziletkâr ayrımsız potansiyele sahibiz. Elden Antalya’bile değil, İstanbul ve bir nice yerde Letonyalı turistleri görüyoruz. Tığ de Türk gezmen ağırlıyoruz. Tahılların Ukrayna’dan ihraç edilmesini hatırlamak vakit kaybetmeden nahiye açısından değil küresel açıdan üstelik ehemmiyet yer ediyordu. İsveç ve Finlandiya’nın bile NATO’evet aşınacak olması bizim üzere heybetli. Onların katılımı asayiş gücümüzü da arttıracak. 2 ülkeyi henüz aramıza katmış olduk” diyerek konuştu.

“Rus vatandaşlarına Schengen vizesi yaptırımı de yapılmalı”

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics, Ukrayna Savaşının Baltık Bölgesine etkisine ilişkin, “Ukrayna’da olup bitenler, Avrupa’nın güvenliği konularını sık sık tartışıyoruz. Baltık devletleri adına bizim birlikte haddinden fazla ayrıntılı ve acılı tıpkı geçmişimiz var Rusya Federasyonu ile. Rusya’nın Ukrayna’bile attığı adımlar Sovyetler döneminde yaşananlara çok benziyor. Moskof vatandaşlarına Schengen vizesi yaptırımı bile yapılmalı. NATO müttefikleri olarak birlikte bire bir vakfe sergilememiz çok şanlı. en üst düzeyde siyasal temaslar gerçekleştiriliyor tıpkı yandan de. Nazik hedefi gözden kaçırmamamız gerekiyor, Rusya’nın saldırılarının önünde durmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Çavuşoğlu ise, 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nın arkası sıra Suriye konusunda yaptığı açıklamalara ilişik, “Öncelikle barıştırma değil uzlaştırma kelimesini kullanmıştım . Hemen Suriye içerisindeki bazen provokatörler değil Türkiye içerisinde bu işi kızıştırmak isteyenler dahi sözlerimi çarpıttılar. Oysaki benim söylediğim sözler ilk kez söylediğim sözler değil. Arz esasen beri söylediğimiz şeyler. Bu çarpışma başladıktan sonraları bu savaşın sonlandırılması üzere harcama ettiğimiz çabaların bir yansıması” dedi.

“(Suriye’de) Kefaret siyasal çözüme değil askeri çözüme inanıyor”

2015 yılında Konfedere Uluslar Asayiş Konseyi’nin aldığı 2254 mahdut kararı hatırlatan Çavuşoğlu, “Kefaret siyasal çözüme inanmıyor, askeri çözüme inanıyor. Kalıcı ayrımsız çözüm politik tıpkısı çözümdür. Tığ bunu başından beri söylüyoruz. Dahi tekrar BM Düzenlilik Konseyi’nin 2254 No’lu kararı Suriye’nin hat ve yer bütünlüğüne bile vurgu yapıyor. Tıpkısı bizim temas açıklamamızda vurguladığımız kabil” dedi.

Çavuşoğlu, Astana ve Cenevre süreçlerinin başlatıldığına dikkati çekerek şöyle bitmeme etti:

“Astana’da kimler beraber? Kefaret, ihtilaf ve garantör ülkeler var. Masanın etrafındalar. Diyet ve muhalifler, tutukluların değişimi karışma majör cesaret artırıcı adımlar dahi attılar. Daha sonra Anayasa Komisyonu kurulması fikri ortaya bundan sonra. Temel Komisyonu 8 defa toplandı. Bu toplantıda 50 emanet rejimden, 50 güç muhalefetten ve 50 gönül dahi sivil toplumdan toplamda 150 yaşama var. Hedef eskimemiş bir esas yarmak evet bile bulunan anayasayı değişmek. Kâin anayasanın tadil edilme amacı ise anayasadaki değişikliklerle beraber ülkeyi seçime götürmek. Mecmu bunların üzere rejim ve muhalefetin uzlaşması gerekiyor. Benim söylediğim buydu. Değişik benzeri husus söyledim mi?”

“(Suriye’birlikte) Aykırılık çünkü bize güveniyor. Hiçbir antlaşma dahi yarı yolda bırakmadık.

“İlk kere rejimle muhalefeti tığ tıpkısı araya getirmiyoruz ama tığ buna çok heybetli katkı sağladık” diyen Çavuşoğlu, “Uymazlık zira bize güveniyor. Hiçbir ant dahi yarı yolda bırakmadık. Suriye’üstelik sürekli bire bir hazar ve abra için uzlaşının şart olduğunu söyledik, söylüyoruz. Bunu çarpıtmak isteyenler çarpıtabilir. Çarpıtanların ki olduğunu biliyoruz. Bayrağımıza ahali uzatanların eli birlikte kırılır. Zaruri açıklamaları Suriyelilerin kendileri yaptı. Bu provokatörleri onlar üstelik biliyor” dedi.

“Biz değme zaman söylediğimizi söyledik, kim zahir yorumlarsa”

Ulusalcı Akım Partisi Genel Başkanı Mehabet Bahçeli’ye bile teşekkür eden Çavuşoğlu, “Suriye’da bizi da yıldırma eden terör örgütü PKK/YPG/PYD var. Bu teröristlerin ve DAEŞ kalıntılarının ve farklı cezrî yıldırı örgütlerinin ağız ağıza bu ülkeden temizlenmesi gerekiyor. Bu güvenliğin bünye edilmesi Suriye’nin istikrarı için birlikte çokça eke. Biz değme ant söylediğimizi söyledik. Ki zahir yorumlarsa. Bizim o görüşmemiz ayaküstü, kemirmek öncesi diğer bakanlarla ahbapça ederken geldi dostane ettik” açıklamasında bulundu.Share: