Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Libya’da koca izah: Gaz alanında bir mutabakat imzalayarak dönmüş olacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’dan oluşan yıldız bilimi, üstünkörü resmi ziyaret için Libya’nın başkenti Trablus’a gitti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş, ikili görüşmelerin peşi sıra ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Libya’nın edisyon zamanlarında bütün Libya’nın ve Libya halkının yanında olduk. imdi birlikte çekinti etmeden yanınızda olacağız, desteklemeye devam edeceğiz. Batısı, güneyi, doğusu ile Libya bizim üzere tıpkısı bütündür ve çok kıymetlidir. Milli temas ve beraberliği engellemeye cömert kavgası çıkarmaya müteveccih hamlelerin karşısında durmaya bile Türkiye adına bitmeme edeceğiz. Bu tatlılıkla Libya’daki yekpare kesimlerle üstelik görüşüyoruz. Libyalı kardeşlerimizin sürekli barış, huzur ve refahı biran ilk yapı etmeleri için gelişigüzel tip desteği vermeye hazırız. Bunu bilcümle muhataplarımıza üstelik vurguluyoruz.” dedi.

“İKİ ÖNEMLİ GEÇIM İMZALADIK”

Çavuşoğlu açıklamalarına şöyle bitmeme etti: “Libya ile olan ilişkilerimiz gücünü ortak tarihimizden, komşuluk ve kardeşlik bağlarımızdan alıyor. Bugünkü görüşmelerimizde ilişkilerimizi elan bile gelecek transfer taahhüdümüzü karşılıklı olarak vurguladık. Zaman iki kıta konvansiyon imzaladık. Hidrokarbonlar ve protokol alanlarındaki mutabakat muhtıralarını imzaladık. Şu anda arkadaşlarımız üstünde konuşma etmeye bitmeme ediyorlar. Bugün inşallah gaz alanında birlikte tıpkı mutabakat muhtırasını imzalayarak dönmüş olacağız. Çok sayıda eskiz belgeler var. Bu vesaik üstünde müzakerelerimizi müspet tıpkısı şekilde sürdürüyoruz. İlişkilerimizin türel zeminini güçlendirecek ve iki mevki arasındaki bağları güçlendirecek bu anlaşmaları üstelik benzeri ahir önemli teşrikimesai toplantısında imzalamayı düşünüyoruz. Üçüncü ülkelerin iki egemen ülkenin imzaladığı anlaşmaya engelleme etmeye hakkı yoktur.

“AB’DEN OLUMLU CEVAP BEKLİYORUZ”

Akdeniz’i gerçekte tam sahildar ülkelerin adilane yararlandığı barış denizine tahvil hususunda de kararlılığımız tamdır. O nedenle sayın Cumhurbaşkanımız Avrupa Birliği’ne dahi bir eş konuşma teklifinde bulunmuştur. Şimdi Avrupa Birliği’nden olumlu tıpkısı cevap bekliyoruz. Hoppadak önümüzdeki süreçte Yüksek Seviyeli Mühim İşbirliği Konseyi Toplantısı değil, ekonomik hisse senedi birliğimizi perçinlemek için gayrı mekanizmaları da aktif benzeri şekilde kullanmamız geçişsiz. Kompozit Iktisadi Toplantısı’na hazır olduğumuzu bugün Ticaret Bakanımız sayın Başvekil ile yaptığımız toplantıda vurguladılar.

“THY’NİN TEKRAR UÇUŞLARINA BAŞLAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İş insanlarımızın Libya’ya dönmesini ve Libya’birlikte kusurlu kalan projeleri tamamlamasını ve yıpranmamış projeleri birlikte hayata geçirmesini biz motivasyon ediyoruz. Bu konuda birlikte Libya hükümeti ile alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Simge taşıyıcımız Türk Albeni Yolları’nın yine uçuşlarına başlaması amacıyla bile gelişigüzel çalışıyoruz. Havaalanlarında lazım tedbirlerle ilgili Libya tarafının attığı adımları kıvançla karşılıyoruz. Önümüzdeki süreçte Türk Gelgel Yolları’ndan ehlivukuf arkadaşlarımız gine Trablus ve başka şehirlere gelerek incelemelerde bulunacaklar. Bu uçuşların yer kısa sürede başlamasını istiyoruz. Tığ Libya’dan uçma teklifinde kâin yekpare firmalara evet dedik, izin verdik ve haddinden fazla sayıda firma birlikte şu anda Türkiye ve Libya arasında uçuşlar gerçekleştiriyor. Şerait olgunlaştığı ant Bingazi Başkonsolosluğumuzun baştan açılmasını inşallah gerçekleştireceğiz.”

Share: