Depremzede Fatih’ten depresyon altında maltalık kurtaracak bileklik tasarımı

Depremzede Fatih’ten enkaz altında maltalık kurtaracak bileklik tasarımı

Depremden 2 kamer geçmiş yapmayı düşündüğü keyfiyet gönderen bileklik amacıyla bindi istedi

ANTALYA – Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 balaban depremden etkilenerek ailesi ile gelişigüzel Antalya’ya mevrut 7 yaşındaki Fatih Civelek, büyük depremlerden 2 ay önce tasarladığı depresyon altından hesap gönderecek bilekliğin üretimi üzere bindi istedi.

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depreme Hatay’ın İskenderun ilçesinde yakalanan Civelek ailesi Antalya’nın Manavgat ilçesine geldi. Hakan ve Beyza Civelek çiftinin genişlik alelade çocukları olan 7 yaşındaki Fatih Civelek, iri depremlerden 2 kamer önce hayata buyurmak istediği ve TEKNOFEST’te proje olarak sunduğu ‘GPS Fatih’ isimli bileklik projesinin hayata geçirilmesi için bindi istedi. Bileklik sebebiyle kriz altında bulunan kişilerin yerlerinin daha tez tayin edileceği belirtildi.

“Düğmeye iki yol basınca yer gönderiyor”

Proje karşı açıklamalarda mevcut Demirçelik İlkokulu 2. derslik öğrencisi Fatih Civelek, “Depremde insanlar gerileme altından çıkmayabilir. Onların yerlerini elan ferah aktarmak amacıyla ayrımsız bileklik tasarladım. Bu bilekliğin fiyatının 5 TL olmasını istiyorum, sistem alabilsin. Bileklik; suya, toza, darbeye dayanıklıdır. Üstünde tıpkı düğme var, kırılmaması üzere rastgele yeri plastik ile kaplıdır. Düğmeye iki yol basınca perese gönderiyor” dedi.

“Bu proje temel olursa ayrımsız ahir depremde henüz beş altı can kaybı tamam”

Projenin 2 ay ilk kardeşinin aklına geldiğini belirten bacı Elif Civelek, “Gerçekleşseydi bu depremde bir nice can kaybını engellemiş olacaktık. Bu depremde küs olanlar barıştı. Birbirimizin değerini daha ongun anladık. Saygı insanları birbirlerine artık bağladı. Deprem esnasında hangi yaptığımızı hatırlamıyorum. Çokça korkunçtu, Cenabıhak bir henüz göstermesin. Bu proje köken olursa benzeri sonraki depremde elan az duygusal kaybı peki” ifadelerini kullandı.

“Hayata geçiremeden depremi yaşadık”

Anne ise Beyza Civelek, “Oğlum daha 7 yaşında, tığ TEKNOFEST’e ayrımsız niyet göndermiştik. İnsanların yılgın altında kalma ihtimaline cebin bir bileklik tasarlamıştı. Çökme altında ulaşılamayınca iki el dokunma ile ailelere bildirim gidebilecek, konumları belirlenecek. Hayata geçiremeden depremi yaşadık” sözlerine kayran verdi.

“Yaşadıklarımızı anlatmakla bitiremem, çığlıkları unutamıyorum”

Depremde yaşadıklarını anlatan ata Melik Civelek ise, “O çevrim benim veladet günümdü. Yaşadıklarımızı anlatmakla bitiremem, çığlıkları unutamıyorum. Balaban ayrımsız zelzele ile uyandık, evvel aklıma çocuklarım geldi. Elektrikler gitti, keleş içerisinde kaldık. Bir şekilde çıktık, komşularımız ile bildirişim halinde olduk. Sabah haberleri izlemeye başladık, bu kadar iri olacağını hesap etmemiştik. Hep birbirine yardımcı oldu. Iyi olsun hem devletimiz hem şirketimiz koruyucu oldu. Birkaç ahit enkaz alanında çalıştık, sonradan ekiplere doğrulama ettik. Devletimizin yardımı ile Antalya’ya geldik. Tığ memleketimiz için elimizden gelen rastgele şeyi yapacağız. Yeniden toparlanacağız, okşamak için çağ sayıyoruz. Öz memleketimizde hayatımızı sağlayacağız. Oğlumun ‘GPS Fatih’ diye tıpkı bileklik projesi vardı. Yılgın altında kalan insanların daha şen yerlerinin tayin edilmesi amaçlandı. Bunu hayata geçiremeden deprem oldu, bunu memlekete dönünce tamamlayacağız” diye konuştu.

Share: