Depremlerden etkilenen üç ilde henüz eğitim bilimi-tedris 13 Mart’ta yeniden başlıyor

Milli Terbiye Bakanlığı (MEB), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen illerden Adana, Gaziantep ve Osmaniye ile bu illere mecbur bilcümle ilçelerde kestirmece 1 milyon 300 bin öğrencinin yetişek-öğretime 13 Mart’ta yeniden başlaması için hazırlıkları tamamladı.

Milli Yetişek Bakanlığının depremin etkilediği 10 ilde mevcut mecmu 20 bin 868 binasından 24’ü depremde yıkıldı, 83’ü ise ağır sıklet hasar aldı. Bugüne büyüklüğünde 10 ildeki tamlık okulların hasar tayin raporu çıkarıldı.

Sarsıntı bölgesindeki 10 ilin eğitim bilimi öğretime bidayet tarihleri üç kategoriye ayrılırken, bir numara kategoride kayran düzlük Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’birlikte eğitim bilimi-öğretim 1 Mart’ta başladı.

Depremlerden etkilenen illerden Adana, Gaziantep ve Osmaniye ile bu illere kapalı tamam ilçelerde eğitim öğretimin 13 Mart’ta yeniden başlaması için hazırlıklar tamamlandı. üç ildeki öğrenciler, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kuvvetli raporu verilen okullarda eğitime başlayacak.

Adana’dan ve Osmaniye’den 4’er binin üzerinde, Gaziantep’ten ise 15 bine andıran mektepli oluşmak amacıyla 23 bine mail öğrencinin bambaşka illerdeki okullara nakilleri yapıldı. Üç ildeki 1 milyon 300 bine yakın mektepli ise zat illerindeki okullara devam edecek.

Bu kapsamda, Adana’bile 497 bin 852, Gaziantep’te 662 bin 502, Osmaniye’de 137 bin 765 öğrenci kalkışmak üzere toplanmış 1 milyon 298 bin 119 mektepli 13 Mart’ta dersbaşı yapacak.

Bakanlık, 13 Mart Pazartesi okula başlayacak üç ildeki öğrenciler için 9 milyon 513 bin 430 ibret ve cins tezkere ile defter ve kırtasiye seti gönderdi.

158 bin mektepli ve veliye psikososyal destek hizmeti

Bunun yanı sıra üç ildeki öğrenciler ve velileri amacıyla psikososyal destek hizmetleri sunuldu. Adana’dahi tahminî 63 bin, Gaziantep’te 68 bin ve Osmaniye’de 27 bine mümasil mektepli ve veli ile psikososyal destek hizmetleri kapsamında kısaca 158 bin görüşme gerçekleştirildi.

Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay üstelik ise yetişek öğretimin 27 Mart tarihinde başlatılmasına ilişik hazırlıklar sürüyor.

Share: