Depremlerden etkilenen üç ilde elan eğitim bilimi-tedrisat 13 Mart’ta yeniden başlıyor

Milli Terbiye Bakanlığı (MEB), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen illerden Adana, Gaziantep ve Osmaniye ile bu illere sınırlanmış yekpare ilçelerde kestirmece 1 milyon 300 bin öğrencinin terbiye-öğretime 13 Mart’ta yeniden başlaması için hazırlıkları tamamladı.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının depremin etkilediği 10 ilde mevcut mecmu 20 bin 868 binasından 24’ü depremde yıkıldı, 83’ü ise yavaş hasar aldı. Bugüne büyüklüğünde 10 ildeki cemi okulların hasar tayin raporu çıkarıldı.

Yer Sarsıntısı bölgesindeki 10 ilin eğitim öğretime tevessül tarihleri üç kategoriye ayrılırken, bir numara kategoride yer kayran Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’dahi eğitim-tedrisat 1 Mart’ta başladı.

Depremlerden etkilenen illerden Adana, Gaziantep ve Osmaniye ile bu illere merbut kamu ilçelerde eğitim öğretimin 13 Mart’ta baştan başlaması üzere hazırlıklar tamamlandı. üç ildeki öğrenciler, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla kuvvetli raporu verilen okullarda eğitime başlayacak.

Adana’dan ve Osmaniye’den 4’er binin üstünde, Gaziantep’ten ise 15 bine yakın öğrenci oluşmak için 23 bine andıran öğrencinin apayrı illerdeki okullara nakilleri yapıldı. Üç ildeki 1 milyon 300 bine mümasil öğrenci ise zat illerindeki okullara bitmeme edecek.

Bu kapsamda, Adana’de 497 bin 852, Gaziantep’te 662 bin 502, Osmaniye’de 137 bin 765 mektepli atılmak amacıyla bütün 1 milyon 298 bin 119 öğrenci 13 Mart’ta dersbaşı yapacak.

Bakanlık, 13 Mart Pazartesi okula başlayacak üç ildeki öğrenciler için 9 milyon 513 bin 430 ibret ve hakikat pusula ile defter ve kırtasiye seti gönderdi.

158 bin öğrenci ve veliye psikososyal destek hizmeti

Bunun yanında üç ildeki öğrenciler ve velileri amacıyla psikososyal bindi hizmetleri sunuldu. Adana’de kestirmece 63 bin, Gaziantep’te 68 bin ve Osmaniye’de 27 bine andıran mektepli ve ege ile psikososyal bindi hizmetleri kapsamında kısaca 158 bin müzakere gerçekleştirildi.

Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay bile ise eğitim öğretimin 27 Mart tarihinde başlatılmasına ilgili hazırlıklar sürüyor.

Share: