Depremi duyar duymaz yola koyulan buğulanmış kayırıcı, oğlu ve torunlarını 23’ncü saatte kurtardı

Depremi duyarlı duymaz yola koyulan buğulu âdem, oğlu ve torunlarını 23’ncü saatte kurtardı

ERZİNCAN – Kahramanmaraş merkezli olan ve 11 ili etkileyen depremlerde ailesiyle birlikte bozgun altında kalan öğretmen Serdar Karaman babası ve yakınları marifetiyle 23 saat sonraları kurtarıldı. Başkumandan Karaman ve babası Veysel Karaman o anları anlattı.

Memleketi Erzincan’dan fariza yeri Hatay’a döndüğü gece, eşi Rabia Muslu Karaman, çocukları 7 yaşında ki Imge Ertuğrul, 5 yaşında ki Metehan ve 1,5 yaşında ki Suna ile gelişigüzel General Şükrü Kanatlı Mahallesinde mevcut depremde yıkılan G. Muhip Apartmanının altında artan hoca Serdar Karaman, o anları anlatarak babasının ve yakınlarının kendilerini kurtardığını söyledi.

Yaşanan depremde çok korktuklarını belirten afetzede öğretmen Serdar Karaman, ailesi ile birlikte mutfağa mümasil tıpkı yerde kaldıklarını, Erzincan’dan fert havliyle revan babası Veysel Karaman’ın kendisini kurtardığını ve deprem çabucak yaşadıklarını İhlas Bilim Ajansı muhabirine anlattı. Yıkılan 4 bükülmüş binanın enkazından 23 saat bilahare kurtulduğunu söyleyen Serdar Karaman, “Biz uykudaydık çocuklarla birlikte. Hepimiz bir odada yatıyorduk. Henüz bilahare sarsıntıya bütün bu arada uyandık. İlk önce Metehan’ı kucağıma aldım. Sonraları diğer çocuğum kalktı. Eşimde tezyifkâr çocuğu aldı, bilcümle bu arada sarsıntı esnasında koridora doğru yürüdük. Mutfağın olduğu bölmeye geldik. Orada sol tarafa dönersek yokuş kapısı amma salim tarafımızda mutfak. Depremin şiddeti azalınca mutfakta depremin bitmesini bekledik. Gine şiddeti artmaya başlayınca binanın çökmesiyle elektriklerin gitmesi benzeri anda oldu. Hafiften bire bir gelgel akımı vardı bizim olduğumuz enkazda. O yüzden sevindik biraz nefes alabiliyoruz diyerek. O şekilde yardımın gelmesini bekledik. İkincisinde üstelik esasen yer sarsıntısı altındaydık. O bizi çokça etkilemedi hissettik ama yapı doğrusu yıkıldığı için üzerimize kolonlar gelir diye bulut ettik ama tartı olmadı. 23 saat sonra enkazdan çıkarıldım. Erzincan’dan ve İstanbul’dan babam, kayınpederim, akrabalarım geldiler. Onların sesini duyduk ama ego onların o büyüklüğünde gücük sürede gelebileceklerini aritmetik etmedim. Güneş falanca girer diye niteleyerek beklerken sıradan tafsilatlı bir süre beklemişiz. Aradan 23 saat önceki tığ 6-7 saat geçtiğini düşünürken babamların haricen sesini duyduk. Enkazdan bizi çıkardılar. Bulunduğumuz yerde dozer çalışıyordu ve bizim olduğumuz yerde say yapmasın diye bile daima sesleniyorduk. Ailem gelip kurtardı bizi” dedi.

Depremi duygulu duymaz yola koyulan ve kapanan yolları aşarak Hatay’a ulaşan Veysel Karaman 10 saatlik yolu 14 saatte gittiklerini söyleyerek oğlunu, gelinini ve torununu kuşkusuz kurtardığını anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı. Veysel Karaman konuşmasında, “Başkumandan hocamı aradım amma ulaşamadım. Buradan serian yola çıktık. Kahramanmaraş’ı geçince yollar yarılmıştı. Makine kuyrukları detaylı, ambulanslar bağırıyor posta bulamıyor ki geçsin. Allah kimseye göstermesin. Çocukların sesini içeriden alınca Cenabıhak tıpkı cesaret verdi. Ayrıksı binada kurtarma çalışması var ama buraya daha mevrut bulunmayan. Tıpkı molekül da diyemiyoruz. Henüz sonra çizin çizin geçmiş çocukları bilahare üstelik kalanları çıkardık çokça şükür” ifadelerini kullandı.

Afetzede öğretmeni mülakat fail İl Milli Eğitim Müdürü Ermiş Aktarılma ise, “Başkomutan öğretmenimizin ata ocağındayız. Öncelikle kendisine, ailesine, kıymetli babasına, doğru çokça esbak olsun diyoruz. Başkomutan öğretmenimizin birkaç evvel söylediği kabilinden, kriz altında onlar üstünde bile bizler umutla bekledik. Onlar orada ne yaşadılarsa bizler bile burada yaşadık. İlimize 213 öğrenci geldi. Onlara ego bilcümle şurası söylüyorum; zelzele ve yaraları elde etmek özellikle hepimizin adamlık olarak görevi. Erzincan’a mevrut eşsiz öğretmenimiz ve mevrut öğrencilerimiz bile bizim sorumluluğumuz” diyerek konuştu.

Share: