Depremden sonra yârenlik kuşu satışları arttı

Depremden sonradan sevgi kuşu satışları arttı

Petshop İşletmecisi Gürkan Biçim:

“Kuşlar hareket zımnında uyarsın diye niteleyerek vatandaşlarımız alıyorlar”

KAYSERİ – Kayseri’de 8 yıldır Petshop işletmeciliği yapan Gürkan Tarz, sevgi kuşlarının depremden biraz saniye geçmiş depremi fark edip, buna bakarak reaksiyon verdiklerini söyleyerek, “Kuşlar yer sarsıntısı zımnında uyarsın diyerek vatandaşlarımız alıyorlar” dedi.

Kayseri’nin Karpuzsekisi ve Saraycık Mahallelerinde meydana mevrut 4 beden depremler vatandaşlarda panik oluşturdu. Bazı vatandaşlar geceyi çadır de ve dışarda geçirirken, bazıları üstelik biricik eğik müstakil evlerine anbean, depremden etkilenmemenin yolunu aradı. Bunun birlikte bazı vatandaşlarda depremi henüz ilkin hissettiği tamlanan ve ona bakarak tepki gösteren yârenlik kuşlarına rabıta gösterdi. Depremden malumat sahibi olup, kendilerini biran geçmiş evden fark etmek isteyen vatandaşlar, yârenlik kuşu beslemeye başladı.

“Depremden sonra da muhabbet kuşlarına demet arttı”

Depremden sonra vatandaşların yârenlik kuşlarına olan ilgilerinin arttığını söyleyen Petshop işletmecisi Gürkan Biçim, “Kayseri’de depremler oldu. Kuşlar depremden beş altı saniye evvel depremi hissedebiliyor. Ötmesi ve çırpınmalardan dünya anlıyoruz. Depremden sonraları de yârenlik kuşlarına bağ arttı. Kuş satışlarımız arttı. Sevgi kuşları evde arz sunturlu şekilde beslenecek uysal aynı hayvanlar. Esasen rastgele efsanevi depremi hissediyor. Ancak evde beslenecek olanların yer başında yârenlik kuşu geliyor. Bizimde bu depremlerle birlikte satışlarımız arttı. Kuşlar sarsıntı dolayısıyla uyarsın diye niteleyerek vatandaşlarımız alıyorlar. Bugünde şimdiye büyüklüğünde 30 tane sattık. Gündüz olan depremlerde kuşların çırpıntıları ve seslerinden muhit bizde depremi hissettik. Kuşların tepkisinden beş altı saniye bilahare sarsıntı oldu bizde kendimizi hariç attık. Vatandaşlarımızın kuş beslemelerini referans ederim” şeklinde konuştu.

Sevgi kuşu mugaddi vatandaşlara önerilerde kâin Tarz, “Kuşların dal akdarı var onları versinler. Suyuna damlatılacak vitaminleri var. Kuşların günce suyunu değiştirsinler. Haşlanmış er bezi yedirebilirler” ifadelerini kullandı.

Share: