Denizli bili | Cenup Kore’den Yıldız Kore’ye yeni yaptırımlar

Güney Kore, kullanılmamış bir bodur menzilli balistik füze denemesi özne ve çizik bölgesinde kavga uçakları uçuran Kuzey Kore’ye yönelik 5 yılın ardından ilk kez yıpranmamış yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Dün tün kullanılmamış bire bir güdük menzilli balistik füze fırlatan ve Cenup Kore sınırına mail bir bölgede cenk jetlerini uçuran Şimal Kore’den Seul’a düşünce niteliğinde tıpkısı açıklama geldi. Şimal Kore resmi bilim ajansı KCNA’da yapılan yazılmış açıklamada, cephedeki antagonist hareketlerine ilgilendiren tıpkısı rapora göre Cenup Kore ordusunun 13 Ekim’birlikte KPA Beşinci Kolordu askeri bölgesi ati savunma hattı yakınında yaklaşık 10 saat süresince heyetiyle atışları yaptığı belirtildi. Cenup Kore ordusunun cephe hattındaki bu kışkırtıcı eylemini ciddiye alıp hayat dolu askeri önlemler alındığı kaydedilen açıklamada, ” Ordu, sellemehüsselam hareketlerle cephe bölgesinde askeri gerilimi kışkırtan Güney Kore ordusuna sert benzeri uyarma gönderdi” ifadelerine düzlük verildi.

Cenup Kore’den 5 yıl sonra müeyyide

Şimal Kore’nin hamlelerine Seul’den tepki ise gecikmedi. Cenup Kore Ulusal Düzenlilik Konseyi’nden yapılan açıklamada, gerilimi tırmandırmakla eleştirilen Pyongyang’ın 2018’birlikte imzalanan ve hat bölgesinde saldırganca eylemleri yasaklayan düet anlaşmayı ihlal ettiği belirtildi. Cenup Kore hükümeti 5 sene bilahare ilk kez Pyongyang’a yaptırım aplikasyon kararı alarak, füze geliştirme çalışmaları ile ilişkisi kâin 15 birey ve 16 kurumu yaptırım listesine ekledi.

Füze fırlatıp kavga jeti uçurmuşu

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Şimal Kore’nin dün tün yarısından aceleten sonraları güdük menzilli aynı balistik füze fırlattığı deklare, antrparantez Pyongyang’a ilişik cidal uçaklarının çizik bölgesi yakınında uçması dolayısıyla Seul’ün de çekişme jetlerini havalandırarak mütenasip bire bir yanıt manevrası gerçekleştirildiği kamuoyuna yansımıştı. – PYONGYANG

Share: