Denizli bilgelik | Denizli narının şişman bölümü ihraç ediliyor

Denizli’de, çiftçilerin yaklaşık 28 bin dekar alanda yetiştirdiği nar, başta Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya başlamak amacıyla haddinden fazla sayıda ülkeye satılıyor.

Nar üretiminde Ege’de ikinci, Türkiye’de 4. sırada vadi kayran kentte hasat 10 gün önce başladı. Güzeşte yıl 45 bin titrem kendisine gerçekleşen nar rekoltesinin, bu yıl müspet iklim koşulları nedeniyle bu rakamın üstüne çıkması bekleniyor.

Başta Pamukkale görünmek için Honaz, Buldan, Sarayköy, Güney ve Kale ilçelerinde tahminî 28 bin dekar alanda genellikle Hicaz cinsi nar yetiştiriliyor.

Sabahın önce ışıklarıyla bahçelere giden işçiler, akşam saatlerine büyüklüğünde nar hasadına katılıyor. İşçilerin özenle seçip paketlediği narın şişman kısmı ensiz dışına gönderiliyor.

60 bin titrem civarında eser bekleniyor

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, AA muhabirine, nar hasadının koyu bire bir şekilde bitmeme ettiğini söyledi.

Bölgede yetiştirilen Hicaz narının tat, yapılış ve hoş koku bakımından heves gördüğünü anlatan Gemici, iyi tarım tekniğiyle yetiştirilen meyvenin yüzde 80’inin üzerindeki bölümünün ihraç edildiğini belirtti.

???????Iri oranda Avrupa Birliği ülkeleri ile Rusya’dan temenni aldıklarını tamlayan Gemici, şunları söyledi:

” Kanada’ya büyüklüğünde bu narın gittiğini biliyoruz. Çiftçilerimiz Hicaz narından beklentilerinin karşılığını aldı. Nar, bahçede kilogramı 7-8 liradan satılıyor. Bu yıl nar ağaçların ürün tutumu bereketli. Fiyatlar üstelik geçen seneyle kıyasladığımızda üreticimizi memnun edecek şekilde. Bu yıl rekoltenin 60 bin titrem civarında gerçekleşmesini bekliyoruz.”???????

Yetiştirici Latif Tekin ise tamamen nara dair aynı üretim yaptıklarını dile getirerek, “Akim kalıntıyla AKARSU standartlarında Rusya pazarına nar üreticisi kendisine nar yetiştiriyoruz. 10 gündür hasat yapıyoruz. Bayağı üst bir 15 ahit henüz bitmeme edecek çünkü bir numara, ikinci ve üçüncü kesimler var. Çok değerli benzeri iz, bahçemdeki narın cümlesi dalında satıldı. Bu sene sunturlu tıpkısı ürün var, denk bile dolgunca memnunuz.” diye konuştu.

Kısa müddet evvel 200 dönüm alana daha nar bahçesi yaptığını tamlayan Uğurlu, meyveye yatırım yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Share: