Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan meşruhat (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Yer Sarsıntısı sonrası şehirlerimizin alelacele ayağa kalkmasını gerçekleştirme amacıyla Kıran Yeniden İmar Fonu kuruyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Tümen Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, YANLIŞSIZ Tümen Grup Toplantısında konuştu. Reisicumhur Erdoğan, yer sarsıntısı bölgelerinde çökme tahammül faaliyetlerine başladığını belirtti. Akıbet ziyaretlerde binlerce gelişim makinasının harıl harıl şehirleri enkazdan temizlediğini hatırlatan Erdoğan,

” Eğreti barınma alanlarını önce çadır, peşi sıra konteynerlerle ağırlıklı kendisine dayadık, döşedik ve vatandaşlarımızı taşımaya başladık. Şehir merkezlerimizdeki ticaretin devamı için geçici ticari alanlarda yapıyoruz. Akıbet tespitlere bakarak, hareket bölgesinde 392 bin 350 basamak ve 75 bin karye evinden oluşan mecmu 468 bin gömlek düz yazı etmeyi planlıyoruz. Eyy ihtilaf biz dertliyiz. Bizim derdimiz var, tığ kademe ediyoruz. Bütün bu işleri bağlamak için 1 yılımız var. Bu1 sene içerisinde bunları daima inşa edeceğiz. Vatandaşlarımız köy evinde hem evine yerleşecek yanı sıra ahırı olacak buralarda dahi bire bir taraftan işini gücünü İnşallah yürütecek. Hatay’birlikte 145 bin 650 ev, 15 bin 224 köy evi, Kahramanmaraş’ta 83 bin basamak, 18 bin 681 karye evi, Malatya’bile 62 bin ev, 16 bin 714 karye evi, Adıyaman’birlikte 43 bin 400 hane, 11 bin 400 köy evi, Gaziantep’te 30 bin 150 basamak, 8 bin 162 karye evi, Osmaniye’birlikte 11 bin 600 konut, bin 598 karye evi, Diyarbakır’üstelik 6 bin konut, 634 karye evi, Elazığ’da 4 bin 500 basamak, 588 karye evi, Şanlıurfa’üstelik 3 bin göz, 700 karye evi, Adana’da bin 800 ev, 293 karye evi, Kilis’te bin 250 bölük, bin 681 köy evi inşa edeceğiz. Tetebbu çalışmaları biten yerlerde derakap yerleşme yerleri inşasına önceki bulunuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Mart ayının geçmiş günleri itibariyle 21 bin 244 ev için kazmayı vurmuş olacaklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

” Önümüzdeki 3 ay içerisinde bu rakımı 244 bin konuta ve 75 bin karye evine çıkartacağız. Hasar tespiti çalışmaları bittiğinde bu rakamlar henüz yükselebilecektir. Bir Zaman haddinden fazla afette Van, Elazığ, İzmir depremlerinde, Antalya ve Muğla yangınlarında, Kastamonu, Sinop, Bartın, Giresun baskın afetlerinde, mezar eylemlerinde ülke ve ilçelerimizde bunu yaptık. Tığ yaparız. Tığ konu üretmeyiz. İş üretiriz. Bunu de yaptıklarımızla tanıtlama ettik. Herhangi Bir seferinde başaramazsınız dediler amma vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri namına getirdik. Benim vatandaşlarım buralarda oturuyoruz. Vatandaşlarımızın inançlarını katiyen boşa çıkarmadık. Şimdide Allah’ın izniyle sizlerin ve aziz milletimizin desteğiyle 6 Gücük Ay depremlerinin izlerini güdük sürede İnşallah sileceğiz. Deprem bölgesinin oradaki vatandaşlarımızla dayanışma içerisinde ayağa kaldıracağız. İnşa ve canlandırma faaliyetlerinin önceliği bölgedeki vatandaşlarımızla ve bil özgülük gençlerimize vereceğiz. Bunun üzere önce bakir iskân alanlardaki belirlediğimiz sıkıntılı bölgeleme, yer bilimsel etüt, istinatgâh etütü üzere çalışmalar yapıyoruz. Yeni yerleşme yerlerini mesnet zait 3 yahut 4 katı geçmeyen binalarda, 3 nazar 1 mağaza evlerle kuruyoruz. Imdi hiçbir şekilde yatay ve bölgenin kültürel uygun, özgün mimariden taviz vermeyeceğiz. Yıkılan yerlerin zeminleri sıkıntılıysa, kırık hattındaysa oralarda katiyen yapılaşma mümteni. Zemine akla yatkın yerlerdeyse takkadak düşük yoğunluklu bir iki katlı kuvvetli binalar mensur edilecek. Eskimemiş iskân yerlerimizi zir yapısıyla, keyif yapısıyla, okuluyla, camisiyle spor alanlarıyla tamlık yaşam alanları adına tasarlıyoruz. Tarihi ve kültürel varlıkların korunmasıyla ilgilide ayrı bir çalışma yürütüyoruz.”

Yeni konutlar bitene büyüklüğünde isteyen vatandaşların deri ve taşımalık kentlerde isteyenlerde misafirhane ve yurtlarda barınabileceğini, isteyenlerin 3 ila 5 bin ortada icar yardımı alabileceğini hatırlatan Erdoğan, “Bölgede kurduğumuz 356 bin çadırda 1,4 milyon, faaliyete geçirdiğimiz taşımalık kentlerde ise 34 bin vatandaşımız barınıyor. Dağıttığımız battaniye sayısı 3,8 milyonu, akak 350 bini, ısıtıcı sayısı sakat milyonu buldu. Amme kurumlarımız, sivil sosyete kuruluşları eliyle günde 2.5 milyon kişiye ısıdam aşındırmak veriliyor. Ayrıca savmak akarsu, arık gıda dağıtımı yapılıyor. Amacımız 100 bin ayrıca gerekiyorsa 200 bin taşımalık kurarak insanlarımızı henüz bol şartlara kavuşturmaktır” şeklinde konuştu.

Vatandaşların talebi konusunda 811 bin vatandaşımın yağız, gelgel, demiryoluyla, ya de özlük araçlarının masraflarını karşılayacak başka şehirlere boşaltma edildiğinin bilgisini veren Erdoğan, “Bugüne büyüklüğünde 3.3 milyon kişinin nahiye dışına çıktığı 800 bin kişinin köylerine gittiği belirlendi. Kıran bölgesinde kalanlar valiliklerimize ve kaymakamlıklarımıza başvuran 1.6 milyon andıran vatandaşımıza barınma imkanı sağladık. Dost ve ahi ülkelerden gelen yardımları dahi bölgedeki depolara koyarak vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Kamu bunları yaparken vatandaşlarımızın değişik ihtiyaçlarını üstelik ayn ardı etmiyoruz. Psikososyal destek tarafından depremzedelerimizin acıları paylaşılıyor. Depremden etkilenen 1 milyona andıran vatandaşımıza 10’a bin TL ödemeler yaptık. Doğruluk sahipleri üzere nakil yardımı kendisine 15 bin TL ödenmesine de başlandı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ivedi ihtiyaçları için 100 bin TL ödüyoruz. İlk ve ortaderece okullarımızın açılışlarını illerin şartlarına göre değişik belirlenecek tarihlere kadar erteledik. Sair illere naklini irade fail öğrencilere kolay gösteriyor, deri kentlerde ve taşımalık kentlerde üstelik eğitim tedris sağlıyoruz. Rastgele birinin inşasını nazik mücadelelerle gerçekleştirdiğimiz şehir hastanelerimiz okulların kebir benzeri kısmı, üniversitelerimiz yurtlarımız spor salonlarımız bu felakette depremzedelerimizin sunu muhteşem dehalet yerleri kıran yönetiminde geri hizmet merkezi oldu. Esenlik hizmetlerinin kıvrak yürümesi için bölgedeki ve andıran çevresindeki hastaneleri stabil çok arızi afiyet merkezi ile berkitme ettik. Asayiş üstüne önceki günlerdeki ayrıklı birkaç fenomen dışında kayda değer rastgele etki yaşanmadı” dedi.

Hareket bölgesindeki vatandaşlarımızın vergiden, sigorta, vezneci borcundan, güven ödemesine büyüklüğünde benzeri haddinden fazla yükümlüğünü ertelendiğini vurgulayan Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

” Bölgeye hususi destekleri yanında depremin talih ekonomisini azaltacak arttırma kaynakları devreye soktuk. Vakit Kaybetmeden amme bankalarının bölgeye destekleri 80 bilyon lirayı buldu. Çiftçilerimizin dağılan bindi ödemelerini birlikte çabukça ve nakdi yerine yapıyor, hayvan kayıplarını telafi ediyoruz. İŞKUR tarafından 6 bin vatandaşımızın topluluk yararına iş projesi kapsamında istihdama başladık. Esnaflarımızın ılımlı uzunluk işletmelerimizi istihdama büyük katkıda bulunan fabrikalarımızı müstacelen ekonomimize vermek amacıyla gereken tekmil araçları devreye alıyoruz.”

“Hareket sonrası şehirlerimizin çarçabuk ayağa kalkmasını realizasyon üzere Kıyamet Baştan İmar Fonu kuruyoruz”

Deprem sonrası şehirlerimizin bir anda ayağa kalkmasını realizasyon için Facia Yeniden İmar Fonu kuracaklarını vurgulayan Erdoğan, “Slayt benzeri yönetimle işleyecek bu kaynak afat üzere ince vadeli gerçek sağlayarak bütçe üzerindeki yükü azaltacaktır. Zelzele bölgesindeki yıkkın, yıkılacak, sakil hasarlı, ılımlı hasarlı binaların 6 Şubat itibariyle geçmişe çevrik birlik elektrik ve doğalgaz borçlarını siliyoruz. Depremin arz yıkmacı bölgeleri olan Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya illerinin tamamen, Gaziantep, İshaliye ve Nurdağı ilçelerindeki hayatiyet ve doğalgaz faturalarındaki sıralama ve tahsilini 3 kamer süreyle erteliyoruz. Adıyaman vatandaşlarımızı yakından ilgili sarmalık kıyılmış tütün üreten kooperatiflerimizin satışındaki yüzde 55 ÖTV vergisini nısıf yarıya indiriyoruz. Önümüzdeki günlerde ihtiyaca bakarak bu destekleri, tedbirleri, henüz da çoğaltarak depremzedelerin yaralarını sarmaya, bölgenin ihyasını sağlamaya kararlıyız” şeklinde konuştu. – ANKARA

Share: