Cumhurbaşkanı Erdoğan Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Rusya- Ukrayna savaşının barışla sonuçlanması amacıyla herhangi bir tür gayreti gösterdiklerini belirterek, “Amacımız, inşallah uzak sıfır benzeri tarihte, Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i de ülkemizde aynı araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesinin 1 milyon pusula kapasiteli yıpranmamış kütüphanesinin açılışının 12 Ağustos’ta yapıldığını anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin katalog atılımıyla ilişik kapsamlı tıpkısı istimara ika imkanı bulduklarını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Kavim Kütüphanesi’nin mutluluk sınırlarını aşan prestijinin dahi makul istikamette gittiklerini meni ettiğini belirtti.

Erdoğan, sabık hafta Çorum ziyaretinde, yatırım bedeli 3 bilyon 263 milyon lirayı bulan eser ve hizmetlerin resmi açılışını yaptıklarını, Sungurlu Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde inşasına başlanan çokça kocaman aynı savunma uran projesinin temelini attıklarını hatırlattı.

Çorum’de, 6 milyarlık yatırımla yapılan üç ayrı fabrikanın önce etabının 2023’te hizmete alınacağını tamlayan Erdoğan, bu tesislerin yılda 2 milyar teklik ek değer üreterek, akan açığın azalmasına 4 bilyon lira katkıda bulunacağını bildirdi.

Reisicumhur Erdoğan, Makine ve Kimya Endüstrisi şirketinin teknoloji ve bilgi birikimi desteği ile kurulan tesisin seçme şeyiyle yüzdelik 100 domestik ve milli tıpkısı ürün olacağını kaydetti.

Erdoğan, Nevşehir’bile Hacı Bektaşi Ege Ihtifal Programına katıldığını bile hatırlatarak, “Hünkarın ‘benzeri olalım bilgili olalım kıpırdak olalım’ tevhidini çokluk olduğumuz canlarla paylaştık. Hazreti Hünkarın ‘gelin canlar bire bir olalım’ çağrısına milletimizin, İslam aleminin ve dünyanın seçkin zamankinden bundan sonra ihtiyacı olduğu tıpkı dönemde Hacıbektaş’tan verdiğimiz mesajların birlik gönüllerde makes bulduğuna inanıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Desise-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye resmi ziyaretini, iki büyüklük ilişkilerinin geliştirilmesi itibarıyla tarihi benzeri dönüm noktası olarak değerlendirdiğini aktaran Erdoğan, “Dün akşam da ailecek alay malay İstanbul’üstelik benzeri arada olduk ve oradan da gene hem iki ülke ortada imdi atacağımız adımların dahi müzakeresini gelişigüzel yaptık.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın sunu heybetli akse başlığı olan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye ile tam insanlığı ilişkin sonuçlar doğuran etkilerinin bitmeme ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye adına bu savaşın ilk önüne boşamak, peşi sıra de barışla sonuçlanması amacıyla her türlü gayreti gösterdiğimize bütün şahittir. Hububat krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması da yine bizim gayretlerimizle gibi olmuştur. Acun hububat üretiminin üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’nın gerçekleştirdiği göz önüne alındığında, yalnız Ukrayna tahılının, ülkemiz üzerinden dünyaya gönderilmeye başlanması dahi âdemiyet amacıyla başlı başına kritik ayrımsız gelişmedir. Ülkemizin Rusya-Ukrayna krizinde sergilediği tartılı, barışsever ve hal odaklı yaklaşımın önümüzdeki günlerde ayrıksı alanlarda üstelik olumlu neticelere arbitraj edilmesi üzere gayretlerimizi sürdürüyoruz.”

Erdoğan, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta Soçi’üstelik bir araya geldiğini hatırlatarak, Putin ile iki büyüklük ilişkilerini, bölgedeki farklı gelişmeleri ve Ukrayna Savaşı’nı görüşme imkanı bulduklarını aktardı.

Ukrayna’da geçen hafta planlı Üçgen Zirve’yi, Mürekkep Uluslar Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiklerini rapor eden Erdoğan, “Amacımız inşallah ırak olmayan aynı tarihte Sayın Putin’le Sayın Zelenskiy’i dahi ülkemizde tıpkı araya getirerek, bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Esenler’da, Türkiye’nin yeryüzü iri kentsel inkılap projesinin evvel etabının konut tasdik törenine birlikte katıldığını belirterek, “Esenler’deki 60 bin konutluk kentsel inkılap projesi, konutları, eğitim bilimi ve tapınma kurumları, yeşil alanları, seçme çeşit toplumsal ve kültürel ihtiyacı karşılayacak alanlarıyla siktirici İstanbul’a uygun bire bir eserdir.” diye konuştu. Erdoğan, projenin sene sonuna kadar etap aşama müstacelen tamamlanacağını bildirdi.

Manisa’ya yaptığı ziyarete üstelik değinen Erdoğan, burada ark üzüm hava fiyatını kilogramda 27 liralık adına açıkladıklarını hatırlattı.

Erdoğan, Filistin Mehabet Başkanı Mahmut Abbas’ı erte misafir edeceğini, çarşamba haset Müteahhitler Birliğinin Dürü Töreni’ne katılacağını belirtti.

MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli ile perşembe haset Ahlat’ta, cuma günü Malazgirt’te programlara katılacağını kaydeden Erdoğan, “Anadolu’yu bizlere yurt yerine bırakan ecdadımızı garip edeceğiz. Cuma Namazı namazımızı inşallah Malazgirt’te kılacağız. Kült İşleri Başkanımızın imametinde inşallah Cuma Namazı namazımızı orada ödeme edeceğiz. Önümüzdeki haftanın evvel gününü birlikte Büyük Taarruz’un 100. Yılının heyecanını Kütahya ve Afyonkarahisar’daki programlarda vatandaşlarımızla birlikte yaşayacağız. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle büyük ve dinç Türkiye’nin inşası uğrunda durmadan, tereddütsüz, çalışmaya, yayın ve hizmet üretmeye, mücadeleye kesintisiz devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: