Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yasa teklifine ilgili, “Kanuncu düzenlemeye gerekseme namevcut. Senin birlikte tek hukukçu yok mu? Bu işler aşıldı artık. Burada yapılması gereken aynı öz var. Eğer samimiysen, eğer dürüstsen, gel anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kongre ve Hars Merkezi’nde planlı 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’hangi katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, geçlerin erdemli öğretime erişimini kolaylaştırmak üzere devletin kül imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

Eskiden Güneydoğu’evet ve Doğu’evet hocaların elbet gideceği üzerine yük yaşandığını hatırlatan Erdoğan, havalimanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’evet uçakla gidilebildiğini ve benzeri bastırık kalmadığını söyledi.

Meselenin “beyin” olduğunu tamlayan Erdoğan, “Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa yolcu kalırsınız. Artık bunlar aşıldı. Bundan Sonra “Türkiye yüzyılı’ diyoruz ya, işte Türkiye’nin yüzyılı bu altyapıyla güçlendi.” dedi.

Uluslararası iktisatçılarla derinti yaptıklarını anlatan Erdoğan, iktisatçıların “Türkiye altyapısını bitirdi. Altyapısını bitirdiği amacıyla de Türkiye’nin geleceği aydın. Sizde hakeza bire bir bastırık namevcut.” tespitini yaptığını aktardı.

Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Biz birlikte dedik ki, ‘Bu tespiti bizler bile yaptığımız üzere şu anda başarılıyız ve seçme güzeşte dolaşma daha da iyiye gidiyoruz, gideceğiz.’ Özellikle özellikle inşallah bu yıl sonu önümüzdeki yılbaşı üzere Karadeniz’den natürel gazı de çıkardığımız anda bunun tadına doyum olamaz. Bizim eskiden anca araştırma gemimiz falanca yoktu. Deminden bizim 2 parça sismik araştırı gemimiz, 5 kıta sondaj gemimiz var. Hep taharri gemilerimiz 12 bin metreye büyüklüğünde sondaj yapabiliyor. Bunlara ulaştık. Hatta burada işimiz bittiği antlaşma arsıulusal sularda bile dünyanın ayrı ayrı ülkelerinde gidip, bu muayene çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Öyle çok iri rakamlarla bile bunlara ulaşmadık. Uygun rakamlarla bunları aldık ve deminden ayrımsız taraftan sismik tetkikat, benzeri taraftan etüt çalışmaları yapılıyor. Daha bol olacak, elan hareketli adına bu yola devam edeceğiz. Icap sismik araştırmalarla icap sondajla tabii gazda da petrolde birlikte bundan sonra imkanlarımızı bu sularda bulacağız.”

“Demincek hürriyet, hürriyet var”

Tıpkısı devir kisve yasaklarından ideolojik baskılara, siyasal kavgalardan enfrastrüktür eksikliklerine kadar Türkiye’birlikte kavi çok sorun olduğunu vurgulayan Erdoğan, darülfünun girişlerine kurulan ikna odaları, dereceye girip hediye almaya doğruluk kazandığı halde sahneden ağzı kapatılarak indirilen genç kızların görüntülerinin hicap sahneleri adına hafızalara kazındığını belirtti.

Bunları unutmadıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim polisimi, kızlarımızın ağzını bloke etmek ve okula sokmamak, tekme tokat onları dışarı alaşağı etmek kabilinden uygulamalara bağımlı tuttular. Benim kızım imam hatipte okudu. Amma ego kızımı ne yazık ki imam hatipten ahzetmek zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu ayrımlı tıpkısı şehirde mortocu hatibe çarpmak durumunda kaldım. Bana sordular yabancılar. ‘Niye’ dediler? Dedim ‘Maalesef biz bu sıkıntıları yaşadık ama demin bundan sonra bu sıkıntıları aştık.’ Şimdi böyle tıpkı derdimiz yok. Deminden imdi hocalarımızın beyninde başörtülüler var mı? Var. Öğrencilerimizin süresince aynı şekilde şen abat üniversiteye gidebilen kızlarımız var mı? Var. Bütün bunlarla beraber daha çok emniyet teşkilatında, silahlı kuvvetlerinde hakim, müddeiumumi başörtülü yerine görev yapabiliyor mu? Yapabiliyor. Esas özgürlük budur.

Diyorlar ki türe ve özgürlük… Uygulamayı göster bize? Ne yaptınız doğruluk ve özgürlükte? Tekme tokat hariç attınız. Özlük milletvekilin, genel başbuğ yardımcın inandırma odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak o odalara aldılar. Bunları yaşadık, gördük. Bura halkının yüzde 99’u Mutekit olan Türkiye. Burada bunları yaptınız. Ama şimdi bunlardan çıktı sıyrıldık. Deminden özgürlük, hürriyet var. Eğitimde, öğretimde bunu yakaladık.”

Bir Zaman harçlardan dünya öğrencilerin sonsuz boykotlar yaptığını anımsatan Erdoğan, harçları kaldırdıklarını, öğrencilerin harç diyerek tıpkısı sorununun bulunmadığını kaydetti.

“Bulunan yükseköğretim yurtları taleplere karşılık veremiyor’ diye bağırıp durdular. İnsaf edin, şu anda bizim 850 bin öğrenci kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara rahatlıkla cevap verir haldeyiz. Murat namevcut, bu noktaya geldik.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Ne diyordu ayrımsız tanesi. ‘Ben 1 yılda bu sorunu çözerim’ diyordu. Hayatınız hile. Akşam Ezanı hile, sabahleyin hile. Tığ uygulamadayız uygulamada. Şu anda modern sıkıntılı binalarımız hep bunlarla bu arada üniversitelerimiz bütünü birbirinden adamakıllı. Şu anda dünyaya denk gösterebileceğimiz altyapısıyla gelişigüzel şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yakışmayan bu biberli manzaraya tığ serencam verdik.” değerlendirmesini yaptı.

“Başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduk”

Başörtüsü meselesini ortaöğretim karışma mecmu eğitim kurumları ile amme kuruluşlarında çözüme kavuşturduklarının altını çizen Erdoğan, kabine toplantısında Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın lokma yapacağını, bu asıl adalet ve özgürlüğü anayasal güvence altına alma tekliflerini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Zira yasal düzenlemeye gerekseme yok. Kanuncu düzenlemeye şu anda ihtiyaç yokken, daha çok ‘Kanuni aranjman yapalım’ dedi. Kanuni düzenlemeye gerekseme yok. Senin yanı sıra hiç hukukçu namevcut mu? Bu işlemler aşıldı imdi. Burada yapılması gereken tıpkı madde var. Eğer samimiysen, eğer dürüstsen, gel kanunuesasi değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Benzeri taraftan darülfünun harçlarını kaldırdıklarını, daima ajitasyon vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini anımsatan Erdoğan, göreve geldiklerinde burs ve kredinin 45 liralık olduğunu, bursun 850 liraya, doktoranın minimal ücrete çıkarıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Tığ neden varız? Milletimizin devletine yapmış olduğu bu ödemelerle biz, lüzumlu öğrencilerimizi lüzum lisansüstü, doktora öğrencilerimizin haddinden fazla henüz erinçli şartlarda okumalarını, eğitim öğretimi bitmeme ettirmelerini sağlayalım diye varız.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: