Cumhur Reisi Erdoğan: “Ulusal Riziko Kalkanı Modeli oluşturmayı planlıyoruz”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Millî Risk Kalkanı Modeli oluşturmayı planlıyoruz. Türkiye Millî Risk Kalkanı Modeli çalışmasının koordinasyonunu Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Kasıt Gurur yönetecektir” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, SELIM Öğür Kadro Toplantısında konuştu. Türkiye’nin zelzele, dominant, orman yangını, beyaz zehir kazası kabil rüçhan risk alanlarını belirleyeceklerini tamlayan Erdoğan, “Başka benzeri ölçüye bakmazsın zat alanındaki şahane fen insanlarımızı, teknik kadrolarımızı, ecnebi uzmanlarla destekleyecek bu çalışmaya cuma namazı günü bire bir araya gelerek devam edeceğiz. Ulusal Risk Kalkanı Modeli oluşturmayı planlıyoruz. Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli çalışmasının koordinasyonunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Amaç Çalım yönetecektir. Aslında tıpkı süredir değişik alanlarda filhakika bitmeme ettirdiğimiz çalışmaları bu modelle bütüncül tıpkı yapıya kavuşturmuş olacağız. Tek pekâlâ bu sürecin sunma önemli bahis başlığını depreme çelimsiz mesken stokunun tezelden dönüştürülmesini teşkil edecektir. Bizim vakit kaybetmeden son 20 yılda kentsel dönüşüm projeleriyle TOKİ projeleriyle yatırımlarıyla gerçekleştirdiğimiz asayiş seferberliği ülkemizde devrimdir. Şu anda İstanbul’birlikte 93 bin konutun dönüşümü sürüyor. Ancak bu şiddetli ve dirimsel gayretimizin herhangi bir adımında yaşadığımız zorlukları önümüze çıkartılan siyasi ve onun ayrımsız parçası haline dönüşen türel engelleri sizler biliyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener’in kentsel dönüşüme alın olduklarını belirten Erdoğan, “Beykoz’a gidiyor, Beykoz’de vatandaşı toplayıp orada kentsel dönüşüme cebin olduklarını söylüyor. Hadi bakalım bu neticenin altından kalk. Ama Erdoğan kalkıp Çamlıca Camii’nin altında Burhaniye’dahi vatandaşa diyor ki ‘bak ferda Cenabıhak göstermesin istemediğimiz bir durumla karşı karşıya kalırız, kime gidip hesap soracaksınız? Bana. Onun üzere elkızı apotr olun bana aynı an geçmiş şuraları boşaltalım ve burada bağlılık sunturlu binalar yapalım.’ Şimdi buyurun gidin orada yaptığımız kentsel dönüşümle ilişik o binaları ayrımsız görün. Elbette binalar yapıldı? Destek pozitif 3, medar fazlalık 4 binalar yapıldı. Şayet ta başında önümüzü açsaydılar deminden oralar tamamıyla tükenik olacaktı. Amma ne bu ana ihtilaf, hangi yanındaki bala muhalefetler, bunlar kentsel inkılap, değişimden anlamaz. Bunlar depremi göremiyorlar” ifadelerini kullandı.

İdeolojik sapkınlıkların, ferdî hırsların, politik sabotajların önüne geçemeyeceği tıpkısı kentsel tahavvül süreciyle bu işi hemencecik bitireceklerini belirten Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İşte TOKİ’nin yapmış olduğu bu liyakatli hizmetler ortada. Kahramanmaraş merkezli 6 Gücük Ay depremleri ve sonrasında yaşadıklarımız bizi imdi bu konunun türlü olan sunu hızlı şekilde çözümünün şart olduğunu göstermiştir. İstanbul ilkin almak için mevki genelindeki kentsel transformasyon çalışmalarını benzeri dakika önce bitirecek kullanılmamış tıpkı say yöntemi geliştireceğiz. Imdi öyle ideolojik sapkınlıkların, bireysel hırsların, siyasi sabotajların önüne geçemeyeceği benzeri kentsel transformasyon süreciyle bu işi bir anda bitireceğiz. Deprem bölgesindeki şehirlerimizi tıpkı yıl ortamında ayağa kaldırma sözü kadar kentsel transformasyon projelerini dahi birkaç yıl ortamında temin sözünü milletimize veriyoruz. Meclis’in kullanılmamış döneminde bunun amacıyla vacip türel çalışmaları kolaylıkla yapıp sonbaharı beklemeden işe girişeceğiz. Zelzele bizi beklemiyor, birilerinin keyfini, kifayetsizliğini hiç beklemez. Türkiye amacıyla müstacelen şimdi diye ülkemizi depremlere ve sair afetlere cebin arz mücehhez ayla getirmeyi, milletimize yeryüzü balaban sorumluluğumuz namına görüyor, bildirme koskocaman taahhüdümüz yerine ifade ediyoruz.”

Depremde hayatını yitiren, yakınlarını kaybeden, yaralanan her bir insanın ayrı ayrı yeri olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Arkadaşlarımızdan de bu depremde emrihak edenler oldu. Adıyaman Milletvekilimiz Yakup Taş, eşi, torunları, kardeşi, yeğenleri ve onların ailelerinden oluşan 23 yakınıyla gelişigüzel yıkılan binanın altında hayatını kaybettiler. Tanrı yağmur etsin. Yine Adıyaman milletvekillerimizden İbrahim Halil Fırat 22 yakınını, Fatih Yerey 16 yakınını, Ahmet Kültürlü 3 yakınını toprağa verdi. Hatay milletvekilimiz Hüseyin Yayman, ağabeyi ve ablasının bile aralarında olduğu 12 yakınını depremde kaybetti. Kahramanmaraş milletvekilimiz Celalettin Itimat’in ağabeyi olan 24. Çağ milletvekilimiz Sıtkı Itimat emrihak etti. Gaziantep milletvekilimiz Mehmet Erdoğan’ın 7 yakını, Mersin milletvekilimiz Hacı Osman’ın Adıyaman’daki 16 yakını, İstanbul milletvekilimiz Ilgım Yaşar’ın Osmaniye’deki 4 yakını, Hatay sakat milletvekilimiz Orhan Karasayar’ın 3 yakını, Şanlıurfa sakat milletvekilimiz Zülfikar İzol’ün 4 yakını depremde ahiret yolculuğu etti” dedi. – ANKARA

Share: