Cumhur Reisi Erdoğan, Muhtarlar Evi Açılışı ve 100 Kocabaşı Hizmet Binası Temel Atma Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, karı muhtarların tevellüt ve analık izinlerine ilişkin kanuncu düzenleme hazırlıklarında sonuç aşamaya geldiklerini bildirerek, “Bu düzenlemenin hayata geçmesiyle gelişigüzel kadın muhtarlarımızın yanında kül muhtarlarımızın izin, çor veya eksantrik sebeplerle fariza başında bulunamadıkları zamanlarda ödenekleri kesilmeyecek.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Akay Caddesi’nde 19 Ekim Muhtarlar Haset münasebetiyle planlı Muhtarlar Evi Açılışı ve 100 Kocabaşı Bakım Binası Ana Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin idare sisteminin polat çekirdeği olan muhtarların türe ettikleri hizmetleri alabilmek amacıyla haddinden fazla uzun yıllar bakmak zorunda kaldığını, DOĞRU Parti’den geçmiş devletin birlikte siyasetin dahi kapılarının muhtarlara ilişkin olduğunu söyledi.

Muhtarların çoğu ahit dertlerini anlatacak muhatap bulamadığını, bulsa birlikte köyüne ve mahallesine çözümle dönemediğini tabir eden Erdoğan, “O manşeti hatırlayın, ‘Kocabaşı dahi olamaz’ manşeti… Sakat Türkiye’nin muhtara ve muhtarlık makamına bakış açısını gösteren benzeri utanç vesikasıdır. Muhtarı, nedeniyle milli iradeyi tahkir eden bu vesayetçi zihniyetin elinde ülkemizin genişlik nadir yılları heba olmuştur.” diyerek konuştu.

Bir apaz seçkinin dışında tek kimsenin reşit, mümeyyiz, hizmete ve hürmete layık görülmediğine dikkati calip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Birileri gelişigüzel tip imkandan faydalanırken, birileri özgürlüklerini sonuna büyüklüğünde kullanırken, milletimizin ezen ekseriyeti dışlanmış, horlanmıştır. Muhtarlarımızı aşağılayanlar, ‘göbeğini kaşıyan adam’ dedikleri insanımızı da seneler süresince yokluğa, yoksulluğa ve yasaklara mahkum ettiler. 2002’den itibaren kavim iradesini seçme alanda güçlendirme hamlelerimizde demokrasinin adeta kenar beyleri olan muhtarlarımızı da biz boşlama etmedik. Muhtarlık müessesesine verdiğimiz önemi İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Muhtarlar Kat Başkanlığı kurarak açık gösterdik. Muhtarlarımızın taleplerini yakından nüfuz etmek için, büyükşehir belediyelerinde Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı, özge belediyelerde ise Muhtarlık İşleri Müdürlüklerinin kurulmasını tığ sağladık. Bunun için valiliklerde tıpkısı ilbay yardımcısı, büyükşehirlerde umumi kâtip yardımcısı ve ayrıksı belediyelerde ise bir başbuğ yardımcısını muhtarlarımızın taleplerini fehmetmek için mesul kıldık.”

“Muhtarlık binalarına düzenlilik sistemi”

Muhtarlık Hikmet Sistemi ile celal-kocabaşı-vatandaş beyninde alışılmadık aynı anlayışın, bütünleşmenin kapısını araladıklarını dile getiren Erdoğan, tam muhtarlara İçişleri Bakanlığı eliyle biricik tür hususi muhtar kimliği düzenlediklerini hatırlattı.

En az tıpkı çevrim muhtarlık işleyen karye ve mahalle muhtarlarını, silah ruhsat harcından muaf tutarık heybetli aynı yarar sağladıklarını anımsatan Erdoğan, muhtarların ödeneklerini birlikte olması müstelzim seviyeye çıkardıklarının altını çizdi.

Göreve geldiklerinde çabucak 97 lira olan kocabaşı ödeneğini tamlık 57 kat artışla 5 bin 500 liraya yükselttiklerini belirten Erdoğan, aynı zamanda edimsel rakamla 2 bin 232 lira olan muhtarların mahiye SGK primlerinin dahi büyüklük tarafından karşılanmasını gerçekleştirme etiklerini söyledi.

Erdoğan, murat eden tekmil avrat muhtarların, muhtarlık bakım binalarını kameralı güvenlik sistemleriyle donattıklarını rapor etti.

“Birlik benzeri el birliği süresince çalışmayı sürdüreceğiz”

Muhtarlar Günü vesilesiyle bazı yeni müjdeleri tutmak istediğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Karı muhtarlarımızın tevellüt ve annelik izinlerine ilişik kanuni düzenleme hazırlıklarımızda son aşamaya geldik. İnşallah yakında hazırladığımız teklifi Meclisimizin takdirine sunacağız. Bu düzenlemenin hayata geçmesiyle alay malay karı muhtarlarımızın yanında tüm muhtarlarımızın izin, çor veya eksantrik sebeplerle görev başında bulunamadıkları zamanlarda ödenekleri kesilmeyecek. İçişleri Bakanlığımız ve Yükseköğretim Yerleşmiş beyninde yapılacak protokolle muhtarlarımıza müteveccih Muhtar Akademisi projemizi hayata geçiriyoruz. Zat ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce eş güdümlü edilen Adrese Dayalı Taşıt Sistemi’ni muhtarlarımızın istifadesine açtık. Bilcümle illerimizde MAKS Kocabaşı Modülü’nün kullanımına dair eğitimlerimizi tamamladık. Artık köylerinize veya mahallelerinize ait birçok bilgiye MAKS üzerinden rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Antrparantez köylerimizde, mahallelerimizdeki metruk yapıları sizler dahi herkes üzerinden bildirebileceksiniz. Kıran sonrası gelen ayni yardımların dağıtımında, muhtarların kullanımına yönelik ayrımsız modül henüz geliştirdik. Tüm bunlarla birlikte muhtarlık binalarının hayatiyet faturalarının, ticari sürdürümcü tarifesi adına hane tarifesinden düzenlenmesi uygulamasını dahi başlatıyoruz.”

Muhtarlıkların, 2024 Mart ayında yapılacak seçimlere kadar vatandaşlara elan mebzul hizmet verebilmesi üzere gerekeni yapmaya bitmeme edeceklerini vurgulayan Erdoğan, “İnşallah bugüne kadar olduğu kadar artık bile aramıza kimseyi sokmadan, kamu tıpkı dayanışma zarfında çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“İcazeti, milletimizin iradesinde arayacağız”

Türkiye’ye ve geleceğine dair tek hedefi olmayanlarla aralarındaki farkın görüldüğünü tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha kişi meselelerine hal bulamayanların, ülkenin ve milletin dertlerine çıkar yol olacak tekâlif getirmelerini elhak beklemiyoruz. Tığ dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği bu çekişmeli dönemde, 85 milyonun huzuru, esenliği ve kazançlı refahı amacıyla çalışacak, koşturacak, içeride ve dışarıda milletimizin hakkını kararlılıkla savunacağız. Son 20 yıldır olduğu üzere 2023’e revan süreçte bile icazeti başka mahfillerde değil, aziz milletimizin arı sili iradesinde arayacağız.” diye konuştu.

Kimsenin karşısında ahali pençe meclis durmayacak, vatandaşların başını yere eğdirmeyecek, onurunu tek kimseye, tek ülkeye çiğnetmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bunu bile yeniden siz muhtarlarımızla birlikte omuz omuza gerçekleştireceğiz. Mecmu dünyayı kasıp kavuran toptan hesaplı krizin, kaslı ülkeler karışma herkesi dikçe sarstığı kritik dönemde bu birlikteliğimiz çok elan büyük hale geliyor. Yakın kış mevsimiyle bu arada azık ve enerji sıkıntısının mütekâmil ülkelerde çokça henüz aheste etkileri olacağı görülüyor. Hamdolsun, kâffesi ‘acaba bizim gaz sorunu ne olacak?’ diyerek ağlarken elhamdülillah bizim böyle aynı sorunumuz namevcut. Bizler vaktinde yaptığımız anlaşmalarla, attığımız diplomatik adımlarla oranla çok daha şen durumdayız.

Türkiye kendisine bu krizi olabilecek yer beş altı hasarla atlatmanın, hassaten ülkemiz ve milletimiz için balaban tıpkısı hücum fırsatına çevirmenin gayretindeyiz. Sayın Putin açıklama yaptı, ne dedi? ‘Türkiye’yi gaz tevzi merkezi yapacağız.’ dedi. Yani Avrupa, natürel gazı bizden algı. Bu öyle durup dururken olmuyor. Bu aramızdaki diplomasiyle oluyor. Bölgemizdeki savaşa ve istikrarsızlıklara rağmen bunun emarelerini bir nice alanda görüyoruz. Ekonomide çarklar dönmeye bitmeme ediyor, ihracatımız her ay rekor kırarak yükselişini sürdürüyor. İstihdamda 31 milyonla tarihimizin bildirme gür seviyesindeyiz. Tarımda bu yıl eli nimetli ve artağan benzeri sezon geçiriyoruz. Turizmde salgının kayıplarını telafi etmenin ötesine geçtik. Otellerimizin doluluk oranları şu aylarda de yaz mevsimini aratmıyor.”

Ücretlerdeki artışlardan tarımda açıkladıkları efdal çekicilik fiyatlarına, içtimai destek paketlerine varıncaya büyüklüğünde temas alanda vatandaşlara eş çıkıp yüklerini hafifletmeye çalıştıklarını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “İnşallah bundan sonra dahi devletimizin imkanlarını milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Siz muhtarlarımızdan, Türkiye yüzyılını inşa çabalarımıza çokça ateş parçası bindi bekliyorum.” dedi.

İçişleri Bakanı Aristokrat

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat bile törendeki konuşmasında, tam muhtarların 19 Ilk Teşrin Muhtarlar Haset’nü kutladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanım, fariza verdiğiniz andan bugüne kadar tıpkı şeye çok ilgi ettim, muhtarlarla olan umu bağınız, güven ve samimilik duygunuzun arasına hiçbir devir girmemeye özen gösterdim. Talimatınız neyse muhtarlar nezdinde onu uygulamaya çalıştım. Zira şahıs-ı devletleriniz muhtarların sizden istediklerini bugüne büyüklüğünde ikiletmediniz. Onun için burada üstelik siz varken bu kürsüde aşkın bir molekül söyleyemeyeceğim. Söyleyeceğim bir yegâne husus var; nadir Cumhurbaşkanım siz bizim cumhurbaşkanımızsınız, siz bizim başkomutanımızsınız, siz bizim başmuhtarımızsınız. Size ‘muhtar dahi olamaz’ diyenlerin esamesi dahi okunmazken, bugün Anadolu’dan mevrut ve bildirme ağırlık zamanda sizinle bu arada olan muhtarlarla sizi birlikte bırakıyorum.”

Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki protokolle alay malay Türkiye genelindeki 100 Muhtar Bakım Binası’nın şişman temel atma töreni için 81 ili temsilen İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Van ve Trabzon’a etkili angajman gerçekleştirdi.

Bağlantıların ardından Erdoğan, “Bu heyecanınızı, coşkunuzu görünce Süleyman Bey’e dedim kim Muhtarlar Yasası’nı bire bir an geçmiş bitirelim. İnşallah onu dahi dakikasında bitirip parlamentodan geçirelim.” dedi.

İçişleri Bakanı Aristokrat, 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda imzalattığı ikametgah senedini, 1893 yılına ilişik Malatya Pütürge muhtarlık mührünü ve Başmuhtar mührünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağış etti.

Türkiye Avrat Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu de fire bakla konusunda merkum, mikroskopla görülebilen Adlar-ül Hüsna’yı Erdoğan’a takdim etti.

Konuşmalardan sonradan Ankara Müftüsü Hasan Çınar yakarış etti.

Törenin arkası sıra Cumhur Reisi Erdoğan, Muhtarlar Evi’ni müzakere ederek, incelemede bulundu.

Programa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, DÜRÜST Öğür Genel Başkanvekili Binali Sebep ile YANLIŞSIZ Parti Umumi Başkan yardımcıları ve bazen milletvekilleri katıldı.

Konuşmalar öncesinde hayal düzlük Bitirmiş Genel Komutanlığı Orkestrası ile Mehter Takımı, kahramanlık türküleri ve marşlar seslendirdi. Programda, Muhtarlar Günü’hangi hususi lansman filmi üstelik gösterildi.

(Bitti)

Share: