Çukur taşları birlikte zam furyasına katıldı! 80 bin liraya da var 7 bin liraya birlikte

Akıbet dönemde arka arkaya gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları de nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 artış ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir çukur bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada ayrım gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde gâh müşterilerden enteresan talepler birlikte geliyor. Mermer ustalarına göre, kâh müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını gereksiz bıraktırıyor. Ölümünden sonra gündüz eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK ÇUKUR FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artış için açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Mergup, “Çukur yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte sene mezar taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Çukur takımını sabık sene bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Deminden ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teyit fiyatı genişlik bağan 7 bin TL. Yer yüksek pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son zam yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar tarafından ilginç tekliflerin geldiğini belirten Beğenilen, “Elan ilk yakını cansız kişiler, mezarı açabilir misiniz ahzetmek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Bir dahi bazen vatandaşlar ölmeden evvel mezar taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda tevellüt tarihi üzere yazılması gerekenleri yazıyoruz, ebedî uyku yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’de muhtelif yapılış ve desenlerde mermer, kalker, pamuk taşı oluşumlu kalker, konglomera, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında zevk kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine sahip olan Türkiye’de, rezervler Rum ve Trakya boyunca geniş benzeri bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Ege Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Maşrık Rum, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde kestirmece bin 500 nüsha doğal taş ocağı, üretimlik ölçeğinde elektrik gösteren 2 bin üretim, itidalli ve aşağılık ölçekli 9 bin işlik cümbüş gösteriyor. Üretimin sunma aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla yerine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, tamlık üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Iktisadi mermer yataklarının bulunduğu sair iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: