Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning: ABD’nin eylemlerinin uluslararası hukukta temeli namevcut

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ÇAKER’nin Çinli şirketlere müteveccih yaptırım uygulamasına ilişik yaptığı açıklamada, “MEMLUK eylemlerinin uluslararası hukukta benzeri temeli yoktur ve Asayiş Konseyi aracılığıyla yetkilendirilmemiştir. Çin’in çıkarlarına güç şekilde engel veren tipik tıpkı yasa dışı tek taraflı yaptırım ve ‘uzun kollu’ önem yetkisidir” dedi.

MEMLUK’nin Çinli şirketlere müteveccih müeyyide uygulamasını eleştiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning, “Çin, bundan kesinlikle mutlu değil ve buna banko alın çıkıyor. ESIR eylemlerinin uluslararası hukukta ayrımsız temeli yoktur ve Güvenlik Konseyi marifetiyle yetkilendirilmemiştir” diyerek konuştu.

“ÇİN BARIŞ ARARKEN, ESIR SİLAH VERİYOR”Ning, ESIR’nin Ukrayna’ya şu anne kadar 32 milyar dolardan fazla zırh desteği verdiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin, Ukrayna üzerine yansız ve adil ayrımsız vakfe sergiliyor ve etkin yerine barış görüşmelerini ilerletmeye, siyasi bir çözümü desteklemeye azimli. Amerika Müttehit Devletleri, çatışan taraflardan birine cebe atıf çabalarını yoğunlaştırarak ödemek bilmeyen çatışmaya bozukluk oluyor ve barış amacıyla sonuca varamıyor. Çin’in Rusya’ya cebe tedariki üzerine sıkça hatalı bilgiler yayarak Çin’e müeyyide aplikasyon fırsatını değerlendiriyor. Bu ayan bire bir merhametsiz ve çifte standarttır ki bu çok ikiyüzlüdür. Ukrayna krizinin tırmanışının bir numara yıl dönümünde Çin’in Ukrayna krizine siyasi hal amacıyla düşün bildirgesi yayınladığını, KÖLE’nin ise Çin ve diğer ülkelerden şirketlere yaptırımlar uyguladığını afişe etmek isterim. Kimin barışı ve durumu razı etmek amacıyla müzakereleri isteklendirme ettiği, kimin ateşe körükle gittiği görülüyor.”

Share: